Suszone kwiaty Broom Bloom


Broom bloom znane również pod nazwą żarnowiec lub szczodrzeniec to ozdobne krzewy występujące w Europie Środkowej. Mają szerokie zastosowanie we florystyce, medycynie i przemyśle włókienniczym.

Broom bloom (Żarnowiec miotlasty)

Broom bloom (Cytisus scoparius), czyli żarnowiec miotlasty jest gatunkiem krzewu z rodziny bobowatych. Roślina znana jest pod wieloma nazwami: szczodrzenica miotłowa, zajęczy groch, barszczewnik. Powszechnie występuje w Europie Środkowej, Zachodnie, Południowe m.in w Polsce. Żarnowiec z uwagi na swój wygląd - miotlaste pędy - był niegdyś wykorzystywany do produkcji mioteł. Aktualnie głównie pełni rolę rośliny ozdobnej w ogrodach lub możemy spotkać go w bukietach suszonych kwiatów i rękodziele.

Broom bloom - wygląd i charakterystyka rośliny

Żarnowiec miotlasty wyrasta maksymalnie do 2m wysokości. Liście broom bloom przez cały rok zachowują zielony kolor, są dość drobne i wąskie, rosną pojedynczo u szczytu rośliny na jej cienkich pędach. W okresie kwitnienie (maj-czerwiec) krzew obficie jest pokryty kwiatostanami. Kwiaty są duże i mają motylowaty kształt. Z natury bloom bloom występuje w żółtym kolorze, choć możemy spotkać odmiany różowe, czerwone i dwukolorowe. Żarnowiec jest niezwykle strojną rośliną w okresie kwitnienia, dlatego chętnie jest sadzony w przydomowych ogrodach. Po przekwitnięciu pojawiają się wąskie owłosione strączki, które pękają i wyrzucają nasiona.

Broom bloom - występowanie i uprawa

Broom bloom występuje na terenie Europy m.in. w Polsce. Najczęściej rośnie na pomorzu oraz terenach górskich (Sudety). Dodatkowo spotkamy go dziko rosnącego na śródleśnych polanach i obrzeżach lasów. Broom bloom najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, suchych lekko kwaśnych. Świetnie nadaje się do obsiewania "trudnych terenów".

Jako roślina ogrodowa jest prosty w uprawie, odporny na suszę. Wymaga ciepłego, nasłonecznionego stanowiska. Warto pamiętać, że żarnowiec ze względu na palowy system korzeniowy źle znosi przesadzanie, dlatego warto wybrać mu w ogrodzie miejsce, w którym będzie mógł rosnąć latami. Broom bloom nie wymaga corocznego przycinania. Po przekwitnięciu można odciąć suche, uszkodzone pędy, przejrzałe kwiatostany - uzyskamy dzięki temu regularny pokrój krzewu. Żarnowiec jest odporny na szkodniki, dobrze znosi mrozy.

Broom bloom - metody wykorzystania - od przemysłu po florystykę

Broom bloom przez lata był ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest źródłem sparteiny, sarotamininy i lupaniny. Roślina ma działanie moczopędne i przeciwbólowe. Napar z żarnowca stosowany jest w leczeniu przewlekłych schorzeń wątroby, nerek i wewnętrznych krwawień. Nie tylko tam broom bloom znalazło zastosowanie - dekady temu było głównie wykorzystywane do produkcji mioteł, a jego włókna w przemyśle tekstylny. Aktualnie żarnowiec przede wszystkim jest rośliną ozdobną. Nie tylko w ogrodzie - często spotkamy go w pracowniach florystycznych i rękodzielniczych.

Z jakimi suszonymi roślinami komponować żarnowiec?

Suszone broom bloom ma sporą objętość, przez co jest świetnym "wypełniacze" do bukietów suszonych kwiatów. Bielone broom bloom jak i w innych kolorach znajdzie zastosowanie w wiankach i stroikach. Żarnowiec dobrze wygląda w towarzystwie dmuszka jajowatego, ruskusu bielonego, kraspedii, czarnuszki. Znajdziecie go jako jedną z suszonych roślin w naszym bestsellerowym zestawie Red w towarzystwie lnu, kocanki, phalarisu i róży shola. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.

Dlaczego warto wybrać broom bloom z Secca?

  • Najwyższa jakość - nasz żarnowiec pochodzi z zaprzyjaźnionego europejskiego ogrodnictwa specjalizującego się w suszonych trawach, co zapewnia mu autentyczność i najwyższą jakość.
  • Uniwersalność - suszony żarnowiec doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - obfity bukiet wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku

W ofercie Secca znajdziecie suszony żarnowiec  w bukietach ok. 100g o długości 50-60cm. Broom bloom jest dostępne w najróżniejszych kolorach: bielonym, jasnoróżowym, brązowym, bordowym. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

Wersje językowe
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl