Suszone kwiaty Broom Bloom


Broom bloom znane również pod nazwą żarnowiec lub szczodrzeniec to ozdobne krzewy występujące w Europie Środkowej. Mają szerokie zastosowanie we florystyce, medycynie i przemyśle włókienniczym.

Broom bloom (Żarnowiec miotlasty)

Broom bloom (Cytisus scoparius), czyli żarnowiec miotlasty jest gatunkiem krzewu z rodziny bobowatych. Roślina znana jest pod wieloma nazwami: szczodrzenica miotłowa, zajęczy groch, barszczewnik. Powszechnie występuje w Europie Środkowej, Zachodnie, Południowe m.in w Polsce. Żarnowiec z uwagi na swój wygląd - miotlaste pędy - był niegdyś wykorzystywany do produkcji mioteł. Aktualnie głównie pełni rolę rośliny ozdobnej w ogrodach lub możemy spotkać go w bukietach suszonych kwiatów i rękodziele.

Broom bloom - wygląd i charakterystyka rośliny

Żarnowiec miotlasty wyrasta maksymalnie do 2m wysokości. Liście broom bloom przez cały rok zachowują zielony kolor, są dość drobne i wąskie, rosną pojedynczo u szczytu rośliny na jej cienkich pędach. W okresie kwitnienie (maj-czerwiec) krzew obficie jest pokryty kwiatostanami. Kwiaty są duże i mają motylowaty kształt. Z natury bloom bloom występuje w żółtym kolorze, choć możemy spotkać odmiany różowe, czerwone i dwukolorowe. Żarnowiec jest niezwykle strojną rośliną w okresie kwitnienia, dlatego chętnie jest sadzony w przydomowych ogrodach. Po przekwitnięciu pojawiają się wąskie owłosione strączki, które pękają i wyrzucają nasiona.

Broom bloom - występowanie i uprawa

Broom bloom występuje na terenie Europy m.in. w Polsce. Najczęściej rośnie na pomorzu oraz terenach górskich (Sudety). Dodatkowo spotkamy go dziko rosnącego na śródleśnych polanach i obrzeżach lasów. Broom bloom najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, suchych lekko kwaśnych. Świetnie nadaje się do obsiewania "trudnych terenów".

Jako roślina ogrodowa jest prosty w uprawie, odporny na suszę. Wymaga ciepłego, nasłonecznionego stanowiska. Warto pamiętać, że żarnowiec ze względu na palowy system korzeniowy źle znosi przesadzanie, dlatego warto wybrać mu w ogrodzie miejsce, w którym będzie mógł rosnąć latami. Broom bloom nie wymaga corocznego przycinania. Po przekwitnięciu można odciąć suche, uszkodzone pędy, przejrzałe kwiatostany - uzyskamy dzięki temu regularny pokrój krzewu. Żarnowiec jest odporny na szkodniki, dobrze znosi mrozy.

Broom bloom - metody wykorzystania - od przemysłu po florystykę

Broom bloom przez lata był ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest źródłem sparteiny, sarotamininy i lupaniny. Roślina ma działanie moczopędne i przeciwbólowe. Napar z żarnowca stosowany jest w leczeniu przewlekłych schorzeń wątroby, nerek i wewnętrznych krwawień. Nie tylko tam broom bloom znalazło zastosowanie - dekady temu było głównie wykorzystywane do produkcji mioteł, a jego włókna w przemyśle tekstylny. Aktualnie żarnowiec przede wszystkim jest rośliną ozdobną. Nie tylko w ogrodzie - często spotkamy go w pracowniach florystycznych i rękodzielniczych.

Z jakimi suszonymi roślinami komponować żarnowiec?

Suszone broom bloom ma sporą objętość, przez co jest świetnym "wypełniacze" do bukietów suszonych kwiatów. Bielone broom bloom jak i w innych kolorach znajdzie zastosowanie w wiankach i stroikach. Żarnowiec dobrze wygląda w towarzystwie dmuszka jajowatego, ruskusu bielonego, kraspedii, czarnuszki. Znajdziecie go jako jedną z suszonych roślin w naszym bestsellerowym zestawie Red w towarzystwie lnu, kocanki, phalarisu i róży shola. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.

Dlaczego warto wybrać broom bloom z Secca?

  • Najwyższa jakość - nasz żarnowiec pochodzi z zaprzyjaźnionego europejskiego ogrodnictwa specjalizującego się w suszonych trawach, co zapewnia mu autentyczność i najwyższą jakość.
  • Uniwersalność - suszony żarnowiec doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - obfity bukiet wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku

W ofercie Secca znajdziecie suszony żarnowiec  w bukietach ok. 100g o długości 50-60cm. Broom bloom jest dostępne w najróżniejszych kolorach: bielonym, jasnoróżowym, brązowym, bordowym. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl