Suszone kwiaty Broom Bloom


Broom bloom znane również pod nazwą żarnowiec lub szczodrzeniec to ozdobne krzewy występujące w Europie Środkowej. Mają szerokie zastosowanie we florystyce, medycynie i przemyśle włókienniczym.

Broom bloom (Żarnowiec miotlasty)

Broom bloom (Cytisus scoparius), czyli żarnowiec miotlasty jest gatunkiem krzewu z rodziny bobowatych. Roślina znana jest pod wieloma nazwami: szczodrzenica miotłowa, zajęczy groch, barszczewnik. Powszechnie występuje w Europie Środkowej, Zachodnie, Południowe m.in w Polsce. Żarnowiec z uwagi na swój wygląd - miotlaste pędy - był niegdyś wykorzystywany do produkcji mioteł. Aktualnie głównie pełni rolę rośliny ozdobnej w ogrodach lub możemy spotkać go w bukietach suszonych kwiatów i rękodziele.

Jak wygląda broom bloom?

Żarnowiec miotlasty wyrasta maksymalnie do 2m wysokości. Liście broom bloom przez cały rok zachowują zielony kolor, są dość drobne i wąskie, rosną pojedynczo u szczytu rośliny na jej cienkich pędach. W okresie kwitnienie (maj-czerwiec) krzew obficie jest pokryty kwiatostanami. Kwiaty są duże i mają motylowaty kształt. Z natury bloom bloom występuje w żółtym kolorze, choć możemy spotkać odmiany różowe, czerwone i dwukolorowe. Żarnowiec jest niezwykle strojną rośliną w okresie kwitnienia, dlatego chętnie jest sadzony w przydomowych ogrodach. Po przekwitnięciu pojawiają się wąskie owłosione strączki, które pękają i wyrzucają nasiona.

Broom bloom - występowanie i uprawa

Broom bloom występuje na terenie Europy m.in. w Polsce. Najczęściej rośnie na pomorzu oraz terenach górskich (Sudety). Dodatkowo spotkamy go dziko rosnącego na śródleśnych polanach i obrzeżach lasów. Broom bloom najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, suchych lekko kwaśnych. Świetnie nadaje się do obsiewania "trudnych terenów".

Jako roślina ogrodowa jest prosty w uprawie, odporny na suszę. Wymaga ciepłego, nasłonecznionego stanowiska. Warto pamiętać, że żarnowiec ze względu na palowy system korzeniowy źle znosi przesadzanie, dlatego warto wybrać mu w ogrodzie miejsce, w którym będzie mógł rosnąć latami. Broom bloom nie wymaga corocznego przycinania. Po przekwitnięciu można odciąć suche, uszkodzone pędy, przejrzałe kwiatostany - uzyskamy dzięki temu regularny pokrój krzewu. Żarnowiec jest odporny na szkodniki, dobrze znosi mrozy.

Broom bloom zastosowanie

Broom bloom przez lata był ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest źródłem sparteiny, sarotamininy i lupaniny. Roślina ma działanie moczopędne i przeciwbólowe. Napar z żarnowca stosowany jest w leczeniu przewlekłych schorzeń wątroby, nerek i wewnętrznych krwawień. Nie tylko tam broom bloom znalazło zastosowanie - dekady temu było głównie wykorzystywane do produkcji mioteł, a jego włókna w przemyśle tekstylny. Aktualnie żarnowiec przede wszystkim jest rośliną ozdobną. Nie tylko w ogrodzie - często spotkamy go w pracowniach florystycznych i rękodzielniczych. Suszone broom bloom ma sporą objętość, przez co jest świetnym "wypełniacze" do bukietów suszonych kwiatów. Bielone broom bloom jak i w innych kolorach znajdzie zastosowanie w wiankach i stroikach. Żarnowiec dobrze wygląda w towarzystwie dmuszka jajowatego, ruskusu bielonego, kraspedii, czarnuszki.

Suszone broom bloom w Secca 

W ofercie Secca znajdziecie suszony żarnowiec  w bukietach ok. 100g o długości 50-60cm. Broom bloom jest dostępne w najróżniejszych kolorach: bielonym, jasnoróżowym, brązowym, bordowym 

 

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl