Filtry
Cena
  • od
    do

Suszone kwiaty Banksja


Banksja to egzotyczna roślina pochodząca z Australii i Nowej Zelandii. Jej duże, strojne kwiatostany przeobrażające się w szyszki znalazły uznanie i zastosowanie we florystyce.

Banksja, czyli suszone kwiaty, które warto poznać

Banksja (Banksia) uważana jest za wiecznie zielony krzew lub drzewo, które pochodzi z rodziny srebrnikowatych. Reprezentowana jest przez aż 183 gatunki, do najpopularniejszych należy Hokerana, Prionote, Menziesii. Nazwa rośliny pochodzi od brytyjskiego przyrodnika Josepha Banksa, który jako pierwszy opisał podczas podróży z kapitanem Jamesem Cookiem. Banksja jest pirofitem - jej nasiona uwalniane są pod wpływem wysokiej temperatury np. w trakcie pożaru buszu. Jej wyjątkowy wygląd sprawia, że suszona banksja wykorzystywana jest w bukietach i kompozycjach.

Banksja - jak wygląda?

Banksja posiada długie, wąskie, lancetowate liście z wyraźnie ząbkowaną krawędzią, która jest charakterystycznym elementem rośliny. Drobne, kolorowe kwiaty zbierające się w duży kwiatostan o walcowatym kształcie przypominają z wyglądu dużą kolbę. W mieszkach dojrzałej kolby, nazywanej też szyszką, znajdują się nasiona. Szyszki i kwiaty banksji występuje w różnych kształtach i kolorach. Są bardzo twarde i nie sposób je złamać, gdy środek stanie się zdrewniały.

Banksja - występowanie i uprawa

Ojczyną banksji jest Australia. Jest to jedyne miejsce na świecie (prócz Nowej Zelandii), gdzie banksje możemy spotkać w naturalnym środowisku. Największe skupiska rośliny można spotkać w południowo-zachodnie części kontynentu np. w Parku Narodowym Kalbarii. Poza Australią banksja występuje jedynie w uprawach. Wynika to ze specyficznych warunków, które są potrzebne temu endemitowi do prawidłowego rozwoju - wysoka temperatura, duże nasłonecznienie.

Banksja należy do trudnych roślin w uprawie. W Polsce może być sadzona jedynie w doniczkach - temperatura gleby jest zbyt niska, aby uprawiać ją w gruncie. Wymaga ciągłego dostępu do światła, co w trakcie zimy wiąże się z wykorzystanie specjalnych lam do naświetlania roślin. Zanim banksja osiągnie 1m wysokości powinna być przesadzana co 12 miesięcy. Nie należy do gatunku odpornego na choroby, szczególnie wywołane przez grzyby.

Banksja - zastosowanie w przyrodzie i florystyce

Banksja jest charakterystyczną rośliną dla australijskiej flory. Jest rośliną miododajną przez co przez wieki była ceniona przez rdzennych mieszkańców, Aborygenów, którzy przygotowywali napary z jej wykorzystaniem. Dodatkowo banksja jest pożywienie dla zwierząt z australijskiej fauny - oposów, nietoperzy, ptaków. Wyjątkowy kształt banksji i jej walory estetyczny sprawiają, że z powodzeniem wykorzystywana jest we florystyce i naturalnych dekoracjach. Suszona banksja idealnie wpasuje się w kompozycje i bukiety suszonych kwiatów o egzotyczny charakterze. Z racji rozmiarów warto potraktować ją jako główny element dekoracyjny do, którego możemy dodać kilka gałązek suszonych rośliny jak: stabilizowany eukaliptus, liście oliwne, tymotkę. Będzie pięknym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz - wystarczy umieścić 2-3 sztuki w szklanym wazonie, a gwarantujemy, że żaden gość nie przejdzie obojętnie obok tej naturalnej dekoracji.

Dlaczego warto wybrać suszoną banksję z Secca?

  • Najwyższa jakość - poszukujemy dla Was suszek od sprawdzonych dostawców, aby zapewnić najwyższą jakość produktów
  • Uniwersalność - banksja doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - oryginalne kwiaty banksji wprowadzą do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku

W ofercie Secca znajdziecie pojedyncze gałązki suszonej banksji z gatunku Hookerana o dużych kwiatostanach otoczonych ząbkowatymi, wąskimi liśćmi. Banksja jest dostępna w naturalnym, kremowym kolorze lub w wersji bielonej. Gałązki mają ok. 30cm i mogą posiadać nieregularne kształty. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl