Cena
-
od
do
Suszone kwiaty Len
Znany od wieków len wykorzystywany jest medycynie i przemyśle włókienniczym. Określany jest mianem ''polskiego super food''. W roli rośliny ozdobnej znajdziemy go w przydomowych ogródkach, rękodziele, florystyce. Len należy do najpopularniejszych roślin na suszone bukiety.
20,00 zł
20,00 zł
Len zwyczajny
Len zwyczajny (Linum usitatissimum) pochodzi z Bliskiego Wschodu z rodziny lnowatych. Otrzymał miano rośliny cenniejszej od złota z uwagi na właściwości lecznicze i szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Roślina z łatwością rozprzestrzeniła się na terenie całej Europy, m. in. w Polsce, gdzie wydano nawet dekret nakazujący uprawy lnu (VIII wiek). Z lnu pozyskujemy cenny olej, włókna, wykorzystujemy w kuchni, zdobimy nim ogrody, a dawne ludowe zwyczaje były ściśle związane z tą byliną. Roślina idealnie nadaje się do suszenia i jest jednym z najpopularniejszym w Polsce surowców do tworzenia suchych bukietów i rękodzieła.
Len - wygląd i charakterystyka rośliny
Len zwyczajny zaliczamy do roślin jednorocznych. Wyrasta nawet do 70 cm, charakteryzują go cienkie, wzniesione łodygi z licznymi lancetowatymi, zielonymi liśćmi. Na szczycie rozgałęzionych łodyg rosną pojedynczo duże, pięciopłatkowe, niebieskie kwiatostany. Len staje się najbardziej dekoracyjny w momencie kiedy kwiat przekształca się w owoc, czuli okrągłe, pękate torebki nasienne wypełnione, podłużnymi, płaskimi nasionkami. Właśnie w takiej postaci len jest ścinany i suszony metodą zielarską, czyli zawieszony owocnikami do doły przez ok. 2 tygodnie w ciepłym, zacienionym miejscu.
Len występowanie i uprawa
Naturalnie występującego lnu najwięcej spotkamy na Bliskim Wschodzie. Len zaliczany jest do bylin jednak ze względy na warunki atmosferyczne np. mocne spadki temperatury w niektórych regionach świata (m.in. w Polsce) uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Najczęściej spotkamy go w Europie, Azji oraz Afryce. Len należy do niewymagających roślin. Preferuje ciepłe stanowisko w pełnym słońcu oraz glebę przepuszczalną, lekko wilgotną. Jego silnie rozbudowany system korzeniowy sprawia, że roślina dobrze radzi sobie w trakcie suszy. Należy unikać zastojów wodny oraz nadmiernego nawożenia. Len możemy wysadzać wprost do gleby pod koniec kwietnie, jego okres kwitnienia rozpoczyna się na końcu czerwca i trwa miesiąc. Roślina nie najlepiej znosi mróz, spadek temperatury poniżej -3°C może być niebezpieczny dla uprawy.
Len - powszechne i mniej znane sposoby wykorzystania
Len znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysły, co sprawia, że roślina jest w całości wykorzystana i nie generuje odpadów. Przemysł włókienniczy korzysta z pędów lnu do produkcji nici oraz tkaniny. Jest przewiewna i elegancka, najczęściej wykorzystywana do produkcji koszul i luźnych spodni. Płyty paździerzowe wykorzystywane w meblarstwie i budowlance pochodzą z oczyszczonych paździerzy lnu i konopi. Makuch lniane znajdują zastosowanie w produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych. Cenne właściwości lecznicze nasion lnu sprawiają, że stosowane są w medycynie i kosmetologii. Olej lniany jest cennym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Z powodzeniem możemy wykorzystać go w kuchni do sałatek lub sosów. Siemię lniane świetnie wpływa na układ pokarmowy i łagodzi wszelkie jego dolegliwości m.in. wrzody. W formie naparu pomaga łagodzić kaszel i przyspiesza porost włosów.
Len pięknie wygląda w przydomowych ogrodach w roli rośliny ozdobnej. Obsadza się nim najczęściej skalniaki i nasłonecznione rabaty. Idealnie wpasuje się w ogrodu o naturalistycznym i wiejskim klimacie. Często znajdziemy len w mieszankach kwietnych łąk. Owocniki lny po wysuszeniu idealnie nadają się do suszonych bukietów kwiatów.
Suszony len i jego wykorzystanie we florystyce i rękodziele
Suszony len to rewelacyjna roślina na suche bukiety i do tworzenia rękodzieła. Jego unikatowy wygląd, trwałość i dostępność w wielu kolorów sprawiają, że jest jednym z najczęściej wybieranych suszek w Secca. Spotkamy go w wiankach świątecznych, opaskach na włosy z suszonych kwiatów, stroikach. Prócz suszonych zbóż, naturalny suszony len jest jednym z głównych materiałów ozdobnych wieńców dożynkowych. W suszonych bukietach len świetnie wygląda praktycznie w towarzystwie każdej rośliny, najczęściej zestawiacie go z phalarisem, gipsówką, suchlinem, suszoną pszenicą. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.
Suszone kwiaty na tort - len
Suszony len jest świetną naturalna dekoracją tortów. Jego drobne kuleczki, a dokładniej torebki nasienne są delikatną ozdobą, którą w zależności od okoliczności lub tematu przewodniego tortu można wybrać w najróżniejszych kolorach. Naturalny, suszony len będzie idealny do wypieków z dekoracją w klimacie boho, len bielony do tortów ślubnych, a len w kolorze niebieskim i różowym do tortu na baby shower. Jeśli chcecie skorzystać z różnych suszonych kwiatów na tort polecamy toppery z suszek, w których składzie znajdziecie najpopularniejsze gatunki na tort m.in. suszony len, dmuszek jajowaty, suszone liście palmowe. Toppery dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych.
Dlaczego warto wybrać suszony len z Secca?
- Jakość - nasz suszony len pochodzą z polskich upraw, co zapewnia mu autentyczność i najwyższą jakość.
- Uniwersalność - gałązki lnu doskonale komponują się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
- Naturalne piękno - suszony len wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku oraz będą świetnym naturalnym materiałem do tworzenia rękodzieła jak wianki, stroiki
W naszej ofercie znajdziecie suszony len w bukietach 80g, o długość 50-60cm. Prócz naturalnego lnu dostępna jest szeroka paleta barw w różnych odcieniach m.in. czerwony, różowy, fioletowy, miętowy, niebieski. Ogromnym powodzeniem cieszy się len bielony, który rewelacyjnie komponuje się z innymi suszkami w bukietach i rękodziele. Złoty len święci triumfy w okresie świątecznym - nie wyobrażamy sobie bożonarodzeniowych wieńców i stroików bez jego udziału. W Secca dostępny jest len z polskiej uprawy. Staramy się, aby jak najwięcej suszonych roślin pochodziło od lokalny dostawców. Działamy lokalnie, wspieramy lokalnie!