Filtry
Cena
  • od
    do

Stabilizowane liście oliwne


Liście i owoce drzewa oliwnego od lat cenione są za swoje walory lecznicze. Roślina powszechnie występuje w Afryce i rejonie morza Śródziemnego, zachowuje intensywny, zielony kolor także zimą. Stabilizowane liście oliwne coraz częściej spotykamy w bukietach suszonych kwiatów i aranżacjach okolicznościowych.

Liście oliwne

Liście oliwne, pochodzące z drzewa oliwnego (Olea europaea) należą do rodziny oliwkowatych. Są nie tylko charakterystycznym elementem krajobrazu śródziemnomorskiego, ale również cennym surowcem o wielu zastosowaniach docenionym już tysiące lat temu. Znajdują zastosowanie w kuchni, przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. W tradycji kulinarno-medycznej śródziemnomorskiej, drzewo oliwne jest symbolem dobrobytu, zdrowia i pokoju. Jego wszechstronne zastosowanie odzwierciedla bogactwo i uniwersalność tej wyjątkowej rośliny. Podłużne, wieczne zielone liście oliwne są także piękną, naturalną dekoracją wnętrz. 

Jak wyglądają liście oliwne?

Drzewa oliwne wyrastają do 3m. Niewielkie, całobrzegie liście o kształcie od szerokolancetowatego do podłużnie owalnego, osadzone są na krótkich ogonkach. Charakteryzują się ciemnozieloną górną stroną oraz srebrzysto-popielatym spodem, obficie pokrytym włoskami podobnie jak gałązki. Ulistnienie jest naprzeciwległe, co nadaje roślinie charakterystyczny wygląd. Wyjątkowo, te liście utrzymują się na roślinie przez okres od 2 do 3 lat. Ich eleganckie, srebrzysto-zielone liście są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli regionu śródziemnomorskiego.

Drzewo oliwne występowanie i uprawa

Drzewa oliwne naturalnie występują głównie w obszarach o klimacie śródziemnomorskim, gdzie korzystają z ciepłego klimatu i gleby o umiarkowanej wilgotności. Jako gatunek indukowany znajdziemy go także w USA, na Hawajach, czy w Nowej Zelandii. Uprawa drzew oliwnych wymaga staranności i troski, zazwyczaj rozpoczyna się od sadzenia młodych roślin, które rozwijają się w wytrzymałe i odporne drzewa. Wymaga pełnego nasłonecznienia przez co najmniej 6-8 godzin dziennie oraz dobrze drenowanej, umiarkowanie żyznej gleby o pH między 6,0 a 7,5. Odporność na suszę sprawia, że drzewo jest stosunkowo łatwe w uprawie, jednak w okresie suszy może wymagać dodatkowego nawadniania. Ochrona przed silnymi wiatrami, regularne przycinanie, usuwanie chwastów. W Polsce nie znajdziemy naturalnie występujących drzew oliwnych, lecz posadzone w donicy są popularną ozdobą na tarasach i w ogrodach (na zimę chowamy do ciepłego pomieszczenia).

Liście oliwne zastosowanie

Oczywistym i kluczowym zastosowaniem jest produkcja oliwy z oliwek, cennego płynu o wysokich walorach zdrowotnych i kulinarnej wartości. Otrzymuje się go z dojrzałych owoców drzewa oliwnego poprzez tłoczenie mechaniczne. Oprócz produkcji oleju, drewno z drzew oliwnych jest używane do wyrobu mebli, naczyń kuchenne, czy ozdoby. Charakteryzuje się ono trwałością i estetyką.

Liście oliwne również znalazły swoje miejsce w dziedzinie zdrowia i kosmetologii. Zawierają substancje o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, co sprawia, że są wykorzystywane w produkcji suplementów diety, kremów do pielęgnacji skóry oraz produktów do włosów. Drzewa oliwne są również elementem krajobrazu i ozdobą wielu ogrodów, a ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne sprawia, że są popularnymi roślinami ozdobnymi.

Stabilizowane liście oliwne we florystyce i rękodziele

We florystyce i rękodziele korzystamy przede wszystkim z stabilizowanych liści oliwnych. Ich trwałość, intensywność i elastyczność sprawiają, że są świetnym surowcem do współpracy. Gałązki oliwne będą świetnym dodatkiem w suchych bukietach kwiatów, dodają kompozycji śródziemnomorskiego, wakacyjnego klimaty. Popularne ostatnio śluby stylizowane na włoski styl nie mogą obyć się bez takich dekoracji takich jak cytryny i oczywiście gałązki oliwne. Często możemy spotkać je (same liście) jako element dekoracyjny zaproszeń i winietek. Dodatkowo wianki komunijne (i nie tylko), czyli gipsówka lub hortensja w połączeniu z liśćmi oliwnymi będą piękną, naturalną ozdobą.

Stabilizowane liście oliwne w sklepie z suszonymi kwiatami Secca

W Secca znajdziecie liści oliwnych w pęczkach ok.150 g o długości 60-70 cm. Najczęściej znajdziecie w nim 5-8 gałązek, pamiętajcie, że kierujemy się przede wszystkim wagą bukietów, a nie liczbą gałązek. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl