Cena
-
od
do
Suszone Sorgo
Sorgo, czyli zboże o okazałych, długich wiechach składających się licznych drobnych ziaren. Prócz przemysły spożywczego cenione jest ze względu na swoje walory estetyczne, możemy wykorzystać je w suszonych bukietach, aranżacjach naturalistycznych, wiankach, czy rękodziele. Mniejsze fragmenty kłosa będą piękną, naturalną dekoracją tortów.
Sorgo
Sorgo (Sorghum) piękne zboże jednoroczne z rodziny wiechlinowatych o niezwykłym wyglądzie, jest także cenionym pożywieniem. W Afryce zajmuje szczególne miejsce jako jedna z najważniejszych roślin jadalnych. W Polsce, ze względu na nasz klimat, roślina ma ograniczony okres na wytworzenie dojrzałych owoców, co powoduje, że jej znaczenie w naszym kraju pozostaje niewielkie. Sorgo jest również zbożem dekoracyjnym, które dodaje charakteru i elegancji każdej aranżacji. Jego trwałość i naturalny urok sprawiają, że jest niezastąpionym dodatkiem do aranżacji florystycznych, wieńców dożynkowych, suchych bukietów do wazonów. W naszej ofercie znajdziecie suszone sorgo z polskiej uprawy.
Sorgo - wygląd i charakterystyka rośliny
Sorgo jest wysokim zbożem, która może osiągać nawet kilka metrów wysokości. Charakteryzuje się wzniesionymi, prostymi i grubymi źdźbłami. Jego liście są długie, sięgające nawet do 130 cm długości, i szerokie, osiągające do 13 cm. Roślina kwitnie zwykle pod koniec lipca, a po przekwitnięciu kwiaty przekształcają się w grube ziarniaki. Sorgo owocuje obficie, co nadaje mu atrakcyjny, egzotyczny wygląd. Charakteryzuje się również bardzo dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, korzenie sięgają nawet do 1,5 m w głąb co przekłada się na niesamowitą wytrzymałość na susze. Właśnie dzięki temu zyskało taką popularność w Afryce. W Polsce, oprócz sorga dwubarwnego, uprawia się również sorgo sudańskie oraz mieszańce obu tych gatunków.
Sorgo występowanie i uprawa
Sorgo to roślina pochodząca z obszarów Afryki, gdzie jest jedną z najważniejszych roślin jadalnych. Obecnie uprawia się je głównie w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Nigerii, Indiach, Meksyku i Brazylii. W Polsce sorgo również jest uprawiane, choć jego znaczenie jest niewielkie. Z powodu klimatu sorgo ma ograniczony okres na wytworzenie dojrzałych owoców, co wpływa na jego mniejszą popularność w naszym kraju.
Warunki uprawy sorgo są zróżnicowane i zależą od gatunku oraz odmiany. Roślina ta preferuje ciepłe i suche środowisko, dobrze rozwijając się w glebach żyznych i dobrze przepuszczalnych. Sorgo jest rośliną tolerancyjną na suszę i wysokie temperatury, co czyni je popularnym wyborem w obszarach o niesprzyjających warunkach klimatycznych. Ważne jest także zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości światła słonecznego oraz regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Sorgo jest rośliną o dużym potencjale uprawowym, jednak jej sukces w danym regionie zależy głównie od dostosowania do warunków klimatycznych i odpowiedniej pielęgnacji
Jak wykorzystać sorgo? Metody zastosowania
Sorgo jest przede wszystkim zbożem konsumpcyjnym o specyficznych właściwościach, które można wykorzystać do produkcji żywności funkcjonalnej. Zarówno ziarno, jak i całe rośliny mogą być przeznaczone na cele paszowe dla zwierząt, jako dodatek energetyczny do pasz treściwych lub jako pokarm dla ptactwa ozdobnego. Może być poddane procesowi zakiszania lub suszenia. Jest również cennym surowcem przemysłowym, szczególnie w biotechnologii. Uprawa sorgo może być wykorzystana do produkcji biopaliwa. W niektórych regionach, np. w południowo-wschodniej Europie (kraje bałkańskie), sorgo z dużym powodzeniem jest uprawiane w celu produkcji mioteł i szczotek (sorgo techniczne).
Z jakimi suszonymi roślinami komponować sorgo?
Duże, ozdobne wiechy czynią z sorgo zboże dekoracyjne. Sorgo z łatwością się suszy, co nadaje mu niezwykłą trwałość. Jest doskonałym dodatkiem do suchych bukietów do wazonów, rustykalnych aranżacji ślubnych. Wiechy sorgo można podzielić na mniejsze elementu, które będą niezastąpionym surowcem przy tworzeniu rękodzieła, dekorowaniu tortów suszonymi zbożami, toworzeniu kartek okolicznościowych lub wianków Wielkanocne palmy oraz wieńce dożynkowe są idealnym rękodziełem, do którego możemy wykorzystać suszone zboża m.in suszone sorgo. Z czym najlepiej zestawić tą trawę ozdobną? Polecamy dmuszka jajowatego, broom bloom oraz inne suche zboże np. owies, pszenicę. Suszone sorgo jest na tyle ozdobne, że będzie świetnie wyglądać także jako samodzielna dekoracja w szklanym wazonie. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych, a nawet żywych roślin.
Dlaczego warto wybrać suszone sorgo z Secca?
- Jakość - nasze suszone zboża pochodzą ze sprawdzonych polskich upraw, co zapewnia im autentyczność i najwyższą jakość.
- Uniwersalność - suszone zboża doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
- Naturalne piękno - suszone kłosy wprowadzają do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku oraz będą świetnym naturalnym materiałem do tworzenia rękodzieła jak wianki, stroiki
W ofercie Secca znajdziecie pęczki suszonego sorgo pakowane po 5 szt. o długości ok. 60cm i wadze 250g. Z dumą możemy podkreślić, że sorgo pochodzi z lokalnej, polskiej uprawy, więcej o suszonych polskich kwiatach znajdziesz tu: Działamy lokalnie, wspieramy lokalnie! Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.