Filtry
Cena
  • od
    do

Suszone kwiaty Brunia


Brunia, znana również jako brunia albiflora lub szara brunia, to roślina pochodząca z południowej Afryki. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są małe, szare kulki umieszczone na cienkich gałązkach. Kuleczki są owocostany bruni, które nadają się do suszenia.

Brunia, czyli suszone kwiaty, które warto poznać

Brunia jest krzewem z rodziny Bruniaceae, czyli roślin wrzosopodobnych. Roślina obejmuje 81 gatunków występujących dziko w południowej Afryce. Brunia rośnie w formacji fynbos, czyli występuje pomiędzy południowoafrykańskimi górskimi stokami i nizinami nadmorskimi jest odpowiednikiem śródziemnomorskiej makii. W Polsce wykorzystujemy suszoną brunię przede wszystkim we florystyce i rękodziele.

Brunia - wygląd i charakterystyka rośliny

Krzewy brunii wyrastają do 3m wysokości. Małe, skręcone liście pokrywają rozgałęzione pędy. Kwiaty na szczytach łodyg tworzą charakterystyczne skupiska o srebrzystym kolorze od 1 do 15mm.  W takiej formie brunia jest ścinana i przeznaczona na suszenie. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w formie pękających lub niepękających torebek otoczonych kielichem

Brunia - występowanie i uprawa

Brunia jest endemitem charakterystycznym dla południowych krańców Afryki, rośnie w całej Prowincji Przylądkowej. Nieliczne gatunki występują na wschodzie w Prowincji KwaZulua-Natal. Trudne warunki, w których naturalnie występuje brunia sprawiły, że świetnie przystosowała się do susz, a nawet pożarów. Brunia najlepiej rośnie w glebie piaszczysto-żwirowej, wymaga stanowiska mocno nasłonecznionego. Z uwagi na specyficzne warunki niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny, brunia nie występuje w innych rejonach świata oraz nie jest uprawiana jako roślina dekoracyjna.

Brunia sposoby wykorzystania - od florystyki po rękodzieło

Suszone pędy bruni mają zastosowanie głównie we florystyce ze względy na swoje walory estetyczne. Najczęściej możemy spotkać roślinę z południowej Afryki jako dodatek do suszonych bukietów kwiatów, stroików i egzotycznych kompozycji. Ciekawy kolor suszonej brunii- szaro-srebrny sprawia, że roślina świetnie komponuje się z innymi suszkami. Chętnie wykorzystywana jest przez florystów również w bukietach żywych kwiatów np. hortensji, lewkoni, róży. W przypadku suszonych kwiatów brunie najczęściej spotkamy w towarzystwie kocanki (Helichrysym), gałązek bawełny dmuszka jajowatego, i innych gatunkach suszu egzotycznego: banksji, protei, kwiatu lotosu. Drobne, kuliste kwiatostany bruni będą idealnym dodatkiem do wianków i ozdób z suszonych kwiatów do włosów. Jeśli chcemy, aby brunia dekorowała nasze wnętrza najlepiej umieścić ją po prostu w prostym, szklanym wazonie.

Dlaczego warto wybrać suszoną brunię z Secca?

  • Najwyższa jakość - poszukujemy dla Was suszek od sprawdzonych dostawców, aby zapewnić najwyższą jakość produktów 
  • Uniwersalność - suszona brunia doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc wyjątkowe kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - oryginalne wygląd wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku

W ofercie Secca znajdziecie suszoną brunię w pęczka po 5 pędów o długości ok. 35-40cm. o wadze 50g. Dostępny jest naturalny szaro-srebrny odcień brunii oraz wersja bielona idealna do wianków i bukietów ślubnych. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

Wersje językowe
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl