Cena
-
od
do
Suszone kwiaty Czarnuszka
Wykorzystanie czarnuszki, to nie tylko nadawanie wypiekom smaku, ale także piękne dekorowanie wnętrz. Kwiaty czarnuszki po wysuszeniu, stają się wyjątkową ozdobą idealną do suchych bukietów, wianków i innych naturalnych dekoracji. W ofercie Secca znajdziecie 2 odmiany tej rośliny o różnym wyglądzie: czarnuszkę damasceńską i czarnuszkę orientalną.
35,00 zł
35,00 zł
32,00 zł
Czarnuszka
Czarnuszka nazywana również czarnym kminkiem to niepozorna roślina skrywająca wiele właściwości leczniczych oraz doceniona na całym świecie za swoje walory estetyczne. Czarnuszka należy do roślin jednorocznych z rodziny jaskrowatych. Możemy wyróżnić jej dwa główne gatunki: czarnuszkę damasceńską (Nigella damascena) i czarnuszkę orientalną (Nigella orientalis). Pierwszą możemy spotkać dziko rosnącą na południu Europy i północnej Afryce, drugą na terenie Azji Mniejszej. W Polsce w naturalnych warunkach możemy spotkać czarnuszkę polną (znajduje się pod ochroną) na nieużytkach i terenach około leśnych. Czarnuszka jest także uprawiana przez ogrodników jako roślina ozdobna, która po wysuszeniu znajduje wykorzystanie w suszonych bukietach kwiatów i innych naturalnych dekoracjach i rękodziele.
Czarnuszka damasceńska - wygląd i charakterystyka rośliny
Czarnuszka damasceńska ma dość zwarty pokrój, wyrasta do 60 cm. Na rozgałęzionych łodygach rosną licznie delikatne, pierzastosieczne liście o jasnozielonym kolorze. Przepiękne kwiaty czarnuszki występują w białym i jasnoniebieskim kolorze, maja 4-6cm średnicy i są osadzone pojedynczo na szczytach pędów. Roślina kwitnie od początku lata do września. Ma charakterystyczny cukierkowy zapach. Po przekwitnięciu pojawiają się torebki nasienne, którą są najbardziej dekoracyjną częścią rośliny. Skrywają cenne nasiona o leczniczych właściwościach.
Jak wygląda czarnuszka orientalna?
Czarnuszka orientalna dorasta do 50 cm. także posiada delikatne, pierzastosieczne liście. W przeciwieństwie do czarnuszki damasceńskiej, czarnuszka orientalna ma drobniejsze kwiaty o żółtej barwie o średnicy 4 cm, które możemy podziwiać od lipca do końca sierpnia. Przeobrażają się w torebki nasienne kształtem przypominające koronę. Jest to najbardziej ozdobna część czarnuszki orientalnej chętnie wykorzystywana w kompozycjach po kopułka lub wiankach.
Czarnuszka damasceńska i orientalna - występowanie i uprawa
Obszarem naturalnego występowania czarnuszki damasceńskiej jest południowa Europa i Afryka północna. Roślina lubi nasłonecznione stanowisko, najlepiej rośnie na lekkiej glebie o dużej zawartości wapnia. Czarnuszka jest prosta w uprawie. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu na początku wiosny. Należy pamiętać o regularnym nawożeniu, podlewaniu i unikaniu zastojów wodnych, które mogą prowadzić do chorób grzybiczych. W Polsce możemy spotkać czarnuszkę damasceńską w przydomowych ogródkach jako roślinę ozdobną, zarówno w trakcie kwitnienia jak i po pojawieniu się owocników roślina pięknie zdobi rabaty. Czarnuszka damasceńska jest miododajna, przyciąga owady.
Czarnuszka orientalna wywodzi się z Azji Mniejszej, ale z powodzeniem uprawiana jest na wszystkich kontynentach. Jej stosunkowo niewielkie wymagania co do gleby sprawiają, że należy do roślin prostych w uprawie. Należy pamiętać, aby zapewnić jej nasłonecznione stanowisko oraz regularnie podlewać. Wysiewać możemy ją prosto do gruntu na początku wiosny. Jeśli sadzimy czarnuszkę orientalna w ogrodzie w celu ozdobnym warto wysiewać ją partiami co np. tydzień, aby zapewnić ciągłe kwitnienie latem. Czarnuszkę warto posadzić w ogrodzie obok niskich, kolorowych bylin np. rozchodnika lub niskich roślin jednorocznych - aksamitka, bratka. Pamiętaj, że czarnuszka mocno się rozkrzewia, zachowaj odpowiedzią odległość od pozostałych roślin.
Sposoby na wykorzystanie czarnuszki?
Czarnuszka damasceńska podobnie jak czarnuszka siewna znajdują szerokie zastosowanie w medycynie. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, wapnia, żelaza, witaminy A, E i F. Zawarte w niej substancje wspomagają pracę układu odpornościowego, działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo. Ziarna czarnuszki są nieocenione w walce z chorobami takimi jak cukrzyca i nowotwory. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i reguluje jej ciśnienie. Kobiety dodają olejek z czarnuszki do kremów oraz nakładają na końcówki włosów, aby utrzymać je w dobrej kondycji. W kuchni spotkamy ziarna czarnuszki jako dodatek do sosów, mięs, pieczywa.
Z jakimi suszonymi roślinami komponować czarnuszkę?
Czarnuszka z powodzenie jest wykorzystywana we florystyce - barwne kwiaty w żywych bukietach, owocniki w suszonych bukietach. Z uwagi na bardzo dekoracyjny charakter torebek nasiennych zarówno solo jak i w towarzystwie innych suszonych kwiatów wyglądają fantastycznie!
Owocniki czarnuszki damasceńskiej mają ciekawą zielono-fioletową barwę i okrągły kształt. Otoczone są delikatnymi liśćmi przypominającymi siateczkę. Doskonale wygląda solo w szklanym wazonie lub w suchym bukiecie w towarzystwie tymotki, kraspedii, złociszka. Z powodzeniem możemy wykorzystać suszoną czarnuszkę damasceńską w stroikach i wieńcach. Jest ciekawym, naturalnym dodatkiem do dekorowania tortów. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.
Owocniki czarnuszki orientalnej przybierają kształt korony i z natury mają ciemnozielony kolor. Czarnuszka z tego gatunku zdecydowanie częściej występuje w wersji bielone lub barwionej. Świetnie sprawdzi się w kompozycjach o każdej porze roku. Często możemy spotkać suszona czarnuszkę orientalna w kompozycjach pod kopułką lub obrazach z suszonych kwiatów. Warto komponować ją z suszonymi kwiatami takimi jak: gomfrena, makówka, phalaris. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.
Dlaczego warto wybrać suszoną czarnuszkę z Secca?
- Jakość - czarnuszka pochodzi z zaprzyjaźnionych polskich oraz europejskich ogrodnictw, które specjalizują się w suszonych kwiatach
- Uniwersalność - suszona czarnuszka doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
- Naturalne piękno - suszona czarnuszka orientalna wprowadza do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku oraz będą świetnym naturalnym materiałem do tworzenia rękodzieła jak wianki, stroiki
Suszona czarnuszka damasceńska, a dokładniej jej zielone owocniki sprzedawana jest w bukietach 70g o długości 50-60 cm. Suszona czarnuszka orientalna jest dostępna w Secca w 2 wersjach: naturalnej i bielonej. Pęczki mają 80g i długość 50-60 cm. Dbamy, aby jak najwięcej suszonych kwiatów z oferty naszego sklepu pochodziło z Polskich upraw. Czarnuszka damasceńska i orientalna uprawiana jest przez zaprzyjaźnione ogrodnictwo z Małopolski. Działamy lokalnie, wspieramy lokalnie! Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.