Suszone Pszenżyto


Polskie, suszone pszenżyto to jedno z najchętniej wybieranych zbóż w naszej ofercie. Jego zwarte kłosy z długimi, delikatnymi włoskami są piękną, naturalną dekoracją, która podkręci sielski klimat aranżacji lub wnętrz. Dodatkowo jest idealną ozdobą torów komunijnych.

Pszenżyto

Pszenżyto (Triticale), czyli połączenie dwóch zbóż żyta i pszenicy to roślina z rodziny wiechlinowatych. Odmian powstała w XX wieku, a w kolejnym stuleciu rozprzestrzeniła się na całym świecie z uwagi na większą płodność przy mniejszych wymaganiach glebowych niż inne zboża jak np. pszenica. W Polsce pierwszą odmiana ''Lasko" pojawiła się w 1982 i do dziś jest najpopularniejszą w naszym kraju. Pszenżyto prócz przemysły spożywczego znajduje zastosowanie wśród florystów i rękodzielników. jego niezwykła trwałość sprawia, że  jest świetnym materiałem do tworzenia suchych bukietów i sielskich aranżacji z udziałem suszek.

Jak wygląda pszenżyto?

Pszenżyto roślina o charakterystycznym wyglądzie, podobnym do pszenicy. Osiągająca zazwyczaj wysokość od 80 do 120 centymetrów. Jej łodyga jest wyprostowana, sztywna i nosi drobne, zwarte kłosy na górnej części. Kłosy te zawierają ziarna, a ich wygląd przypomina te występujące u pszenicy, choć są zazwyczaj mniejsze. Pszenżyto posiada długie, wąskie liście, zwykle z fałdkami, co nadaje im charakterystyczny wygląd. W warunkach uprawnych, roślina ta może różnić się nieco pod względem wysokości w zależności od odmiany, warunków glebowych i klimatycznych.

Pszenżyto występowanie i zastosowanie

Pszenżyto to roślina szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jej występowanie obejmuje różnorodne klimaty, co czyni ją rośliną dostosowującą się do zróżnicowanych warunków środowiskowych. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, a roślina otrzymywać dostateczne nasłonecznienie. Nasiona są zazwyczaj wysiewane jesienią, a roślina przetrzymuje okres zimowy jako siewka, by w dynamiczny sposób rozwijać się na wiosnę. Uprawa wymaga systematycznej kontroli wilgotności gleby oraz właściwego nawożenia, co wpływa na zdrowy wzrost rośliny. Po osiągnięciu dojrzałości, kłosy pszenżyta są zbierane i starannie suszone, zachowując swoją naturalną strukturę i barwę, gotowe do wykorzystania w różnorodnych celach, od dekoracji po projekty florystyczne. Pszenżyto wykazuje znaczny potencjał plonowania, przy czym jego wymagania glebowe są niższe niż w przypadku pszenicy.

Suszone pszenżyto zastosowanie

Pszenżyto znajduje zastosowanie w różnych obszarach, zarówno w produkcji żywności, jak i w dziedzinie dekoracyjnej. Ziarna pszenżyta są wykorzystywane do produkcji mąki. Choć zawiera gluten, posiada inne właściwości niż mąka pszeniczna, co sprawia, że jest popularna w niektórych regionach, szczególnie w Europie Środkowej. Pszenżyto może być używane do produkcji różnych napojów alkoholowych, takich jak wódka. Jest też cennym składnikiem pasz dla zwierząt hodowlanych. Coraz częściej zboża cenione są za swoje walory estetyczne w tym pszenżyto.  Ich elegancki wygląd i naturalna kolorystyka stanowią cenny element w tworzeniu suszonych bukietów, wianków czy dekoracji stołowych szczególnie na przyjęciach w klimacie rustykalnym, naturalistycznym. Suszone kłosy pszenżyta mają zastosowanie w rękodziele, takim jak tworzenie ozdób, wianków, czy kartek okolicznościowych. Najczęściej spotkamy je w palmach wielkanocnych i wieńcach dożynkowych. Suche kłosy zbóż spotkamy także na tortach szczególnie komunijnych jako naturalną dekorację.

Suszone zboża na tort

Nasze suszone zboża to wyjątkowy sposób na nadanie tortom niepowtarzalnego i naturalnego wyglądu. Wykorzystywane jako dekoracja, suszone zboża dodają tortom nie tylko elegancji, ale również oryginalności i uroku. Dostępne w różnych odmianach, takich jak suszone pszenżyto, pszenica i owies stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych dekoracji. Ich subtelne i delikatne struktury doskonale komponują się z różnymi stylami tortów, dodając im wyjątkowego charakteru i estetyki. Suszone zboża są idealnym wyborem do dekorowania na różne okazje, od tortów urodzinowych po torty komunijne.

Dlaczego warto wybrać suszone pszenżyto z Secca?

  • Jakość - nasze suszone zboża pochodzą ze sprawdzonych polskich upraw, co zapewnia im autentyczność i najwyższą jakość.
  • Uniwersalność - suszone zboża doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - suszone kłosy wprowadzają do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku oraz będą świetnym naturalnym materiałem do tworzenia rękodzieła jak wianki, stroiki

W ofercie Secca znajdziecie bukiety suszonego pszenżyta o długości 50-60 cm i wadze 80g (ok. 60 kłosów). Prócz bielonego pszenżyta i naturalnego znajdziecie warianty kolorystyczne m.in. róż i brąz. Z dumą możemy podkreślić, że suszone zboża pochodzą z polskiej uprawy. Dbamy, aby jak najwięcej produktów pochodziło od lokalnych dostawców. Działamy lokalnie, wspieramy lokalnie! Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl