Oset (Szczeć)


Oset lub szczeć pospolita  (Dipsacus fullonum) to powszechnie występująca roślina polna w Europie, Azji i Afryce. Jej oryginalny kształt - owalna forma z kolczastą główką i łodygą to istny rarytas we florystyce. W naszej ofercie najczęściej wybierany do rękodzieła i kompozycji - oset bielony - oraz inne warianty kolorystyczne na każdą okazję.

Oset - szczeć pospolita

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum) nazywana też ostem to roślina polna powszechnie występująca na terenie całej Europy. Roślina jest dwuletnia i należy do rodziny przewiertniowatych. W Polsce występuje dziko - oset polny - na terenie całego kraju. Oset ma szereg zastosowań we florystyce, zielarstwie i pszczelarstwie. Do niedawna szczeć miała zastosowanie w przemyśle włókienniczym do gręplowania wełny (rozczesywania splątanego włosia), aktualnie ozdobny oset suszony, czyli przekwitłe, ususzone kwiatostany szczeci najczęściej możemy spotkać jako urozmaicenie kompozycji suszonych kwiatów

Jak wygląda szczeć pospolita?

Szczeć pospolita (Dipsacus) jest bardzo trwałą rośliną. Jej łodygi potrafią osiągnąć do 2m, a owalne, kolczaste kwiatostany nawet do 10cm. Na całej łodydze są rozmieszczone drobne kolce, a liście u nasady łączą się co sprawia, że jest często mylona z ostem plamistym. W trakcie kwitnienia szczeć pospolita ma fioletowe kwiaty, które po przekwitnieniu zamieniają się w kolczasty owostan. Oset posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, który osiąga nawet 60cm i jest najbardziej cenioną częścią rośliny w zielarstwie.

Szczeć pospolita - uprawa i zastosowanie

Suszony oset należy do roślin prostych w uprawie. Szczeć polska dobrze czuje się na nasłonecznionym stanowisku. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, a Dipsacus poradzi sobie w każdym podłoży, nawet tym ubogim w składniki odżywcze. Szczeć pospolita kwitnie w drugim roku od rozsady, okres ten przypada od lipca do sierpnia. 

Jako roślina dekoracyjna oset ozdobny jest chętnie sadzony w ogrodach, a jego suszone główki są popularnym dodatkiem do bukietów suszonych kwiatów, wiązanek i do tworzenia rękodzieła. Szczeć pospolitą łatwo zabarwić, dlatego we florystyce możemy spotkać szeroką paletę barw tej rośliny. Świetnie komponuje się z innymi kolczastymi roślinami jak przegorzan. Na co szczeć pospolita? W zielarstwie oset słynie ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych. Największą popularność zyskała dzięki skutecznemu wykorzystaniu korzenia szczeci pospolitej w leczeniu boreliozy. Pszczelarze również kochają oset - jest niezwykle miododajną rośliną - z hektara uprawy szczeci można uzyskać nawet 300kg miodu!

Jak wykorzystać szczeć pospolitą?

Nie tylko w zielarstwie, szczeć także w pracowniach florystycznych i rękodzielniczych jest popularnym surowcem. Zatem jak wykorzystać oset ozdobny we florystyce? Najczęściej sięgamy po niego tworząc bukiety suszonych kwiatów - stanowi intrygujący dodatek do kompozycji. W wiankach i wieńcach dożynkowych również znajdzie zastosowanie, jednak ze względu na sztywną łodygę korzystamy wówczas głównie z samych główek. Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości wśród klientów na popularności tracą plastikowe wiązanki cmentarne. Zamiast nich chętniej sięgamy po suszone i to właśnie bielony oset króluje na nich szczególnie w wiązankach na Wszystkich Świętych. W okresie bożonarodzeniowym zastosowanie znajdzie czerwony oset w towarzystwie bawełny i ruskusu bielonego stworzą piękną naturalną świąteczną dekorację.

Suszony oset w Secca

O ofercie Secca znajdziecie oset z zaprzyjaźnionej polskiej uprawy. W pęczku o długości 50-60cm jest 10 kolczastych główek, dostępny jest klasyczny bielony oset jak i jego barwione wersje. Z czym warto zestawić oset ozdobny? Polecamy takie rośliny jak bawełna, suszone zboża (pszenica, pszenżyto), phalaris (mozga kanaryjska).

Suszony oset - oferta dla firm

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości suszonych kwiatów m.in. ostu zachęcamy do skorzystania z naszej hurtowni suszonych kwiatów i traw SeccaB2B. Znajdziesz tam specjalny cennik, system rabatowy, możliwość realizowania zamówień indywidualnych. Jesteśmy producentami suszonych kwiatów, staramy się, aby jak największa część naszej oferty pochodziła z Polski. Suszony oset ze sklepu Secca jest uprawiany i barwiony lokalnie.

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl