Filtry
Cena
  • od
    do

Suszony koper włoski


Fenkuł, znany większości z nas pod nazwą koper włoski lub słodki koper od lat jest znany i ceniony za swoje właściwości lecznicze i walory smakowe. Doceniono również jego ozdobne kwiatostany, które coraz częściej możemy spotkać we florystycznych kompozycjach.

Fenkuł (Koper włoski)

Fenkuł (Foeniculum vulgare), czyli po prostu koper włoski lub koper słodki pochodzi z rodziny selerowatych. W naturalnym środowisku możemy spotkać go przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich. Pierwsze wzmianki o uprawie kopru włoskiego 5 tysięcy lat temu w Mezopotamii. Jego bardzo małe wymagania co do uprawy sprawiły, że koper rozprzestrzeniła się na całym świecie, spotkamy go również w polskich ogrodach. Fenkuł jej popularną rośliną ze względu na właściwości lecznicze oraz walory smakowe. Jego baldachowate kwiaty znajdują zastosowanie we florystyce. Dla nas pierwszym skojarzeniem z koprem włoskim jest wiejski ogródek babci, gdzie było go zawsze mnóstwo. Drobne, żółte kwiaty zdobiły rabaty, a z czasem z rośliny ozdobnej zmieniał swoja funkcję na dodatek do sałatek i potraw.

Koper - wygląd i charakterystyka rośliny

Koper włoski wyrasta od 100-200cm. Fenkuł posiada proste, nagie łodygi z włoskowatym nalotem. Pędy silnie rozgałęziają się, a na nich znajdziemy pierzaste liście o pochwistych nasadach. U podnuża kopru słodkiego znajduje się bulwiaste zgrubienie nazywane cebulą, która przechodzi w gruby, palowy korzeń. Od lipca do września fenkuł zakwita drobnymi, żółtymi kwiatami zebranymi na szczytach pędów w płaskie baldachy. Jesienią zapylone kwiaty kopru włoskiego przekształcają się w owoce - rozłupnie. Co ciekawe każda część kopru włoskiego jest jadalna.

Fenkuł występowanie i uprawa

Ojczyzną kopru włoskiego są państwa Basenu Morza Śródziemnego. Dziko rosnący fenkuł znajdziemy także w Afganistanie, Iranie, Pakistanie. Koper słodki nie wymaga specjalnych warunków do uprawy. Dobrze czuje się w glebie żyznej, przepuszczalnej o zasadowym odczynie. Warto, aby był osłonięty od wiatru, a jego stanowisko było odpowiednio nasłonecznione. W trakcie suszy warto pamiętać o regularnym podlewaniu. Wysiewamy koper na przełomie kwietnia i maja. Fenkuł jest byliną, ale z racji, że nie jest odporny na mróz w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Koper włoski jest odporny na szkodniki i choroby. Przepięknie sprawdza się na rabatach w ogrodach rustykalnych, naturalistycznych, gdzie pełni role rośliny ozdobnej.

Koper włoski metody wykorzystania - od kulinariów po florystykę

Fenkuł włoski jest ceniony przede wszystkim w kuchni. Jest warzywem, którego każda część jest jadalna i wykorzystywana w przepisach: świeże, pokrojone liście dodajemy do surówek i warzyw, bulwę fenkułu możemy dodać do sałatek lub zeszklić na maśle i potraktować jako bazę do potraw, nasionami kopru włoskiego przyprawiamy smażone mięso i ryby. Fenkuł posiada charakterystyczny anyżowy aromat. Olejek z kopru włoskiego znajduje zastosowanie w aromatyzowaniu alkoholi i wyrobów cukierniczych. Właściwości lecznicze fenkułu były już znane w starożytnej Grecji i Rzymie. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Jest bogatym źródłem witaminy C, która wspomaga nasz układ odpornościowy. Napary i herbaty przygotowywane z nasion kopru włoskiego wspomagają układ pokarmowy, zaleca się ja niemowlętom, które mają problemy z kolkami.

Z jakimi suszonymi roślinami komponować koper włoski?

Suszone kwiaty kopru włoskiego zostały docenione we florystyce i rękodziele, ze względu na walory estetyczne. Suszone baldachy kopru włoskiego przypominają kopułki, które są pojedynczo osadzone na sztywnej łodydze. Suszony fenkuł znajdziemy w bukietach żywych kwiatów oraz suszonych. Bielony koper włoski pięknie wygląda w aranżacjach ślubnych. Zasuszone baldachy wykorzystuje się w wiankach świątecznych i stroikach. Suszony fenkuł warto skomponować z ostróżką, dmuszkiem jajowatym, suszonym lnem. Intrygujący kształt kwiatostanów sprawia, że koper jest świetną samodzielną naturalną dekoracją - najlepiej umieścić go w szklanym wazonie. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.

Dlaczego warto wybrać suszony koper włoski z Secca?

  • Najwyższa jakość - fenkuł pochodzi z zaprzyjaźnionego europejskiego ogrodnictwa specjalizującego się w roślinach suszonych i stabilizowanych, co zapewnia im autentyczność i najwyższą jakość.
  • Uniwersalność - koper włoski doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - oryginalny wygląd suszonego kopru wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku

W ofercie Secca znajdziecie fenkuł w wersji bielonej i jasnoróżowej z zaprzyjaźnionego ogrodnictwa z Włoch (ojczyzny kopru włoskiego). Dostępny jest w pęczkach ok. 100g, łodygi mają długość 60-70cm. W bukiecie znajduje się ok. 20 zasuszonych baldachowych kwiatostanów kopru. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

Wersje językowe
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl