Filtry

Suszone kwiaty Makówki


Mak polny, czyli roślinny symbol Polski to piękne, czerwone kwiaty, które od tysięcy lat cenione są za właściwości lecznicze. Najczęściej spotkamy je na polach i łąkach w okresie letnim. Suszone owocniki maku, nazywane makówkami to torebki nasienne o charakterystycznym kulistym kształcie, które z uwagi na oryginalnym wygląd znajdują zastosowanie w suszonych bukietach kwiatów i rękodziele.

Suszone makówki naturalne - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet

Suszone makówki naturalne - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet
Suszone makówki naturalne - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet

Suszone makówki w naturalnej odsłonie o długości 40-60 cm

Dostępność: duża ilość

Cena:

34,00 zł

Pęczek

Suszone makówki różowe - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet

Suszone makówki różowe - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet
Suszone makówki różowe - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet

Suszone makówki w różowej odsłonie o długości 40-50 cm

Dostępność: średnia ilość

Cena:

38,00 zł

Pęczek

Suszone makówki srebrne - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet

Suszone makówki srebrne - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet
Suszone makówki srebrne - suszone kwiaty 10 szt. - bukiet

Suszone makówki w srebrnym kolorze o długości 40-60 cm

Dostępność: duża ilość

Cena:

32,00 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 32,00 zł
Pęczek
  • promocja

Mak polny

Mak polny (Papaver rhoeas) należy do rodziny makowatych i pochodzi z Azji, występuje powszechnie na terenie całej Europy oraz północy Afryki. Jest rośliną jednoroczną, którą znajdziemy na polach, łąkach i obszarach ruderalnych, gdzie traktowana jest jako chwast. Czerwony kwiat maku jest narodowym symbolem Polski i znajdziemy liczne odniesienia do niego w folklorze. W zależności od odmiany mak znajdują zastosowanie m.in przemyśle spożywczym, medycynie, florystyce. Niektóre z nich np. mak lekarski z uwagi na wysoką zawartość morfiny są zakazane w uprawie w Polsce. Owocniki maku, czyli okrągłe makówki wypełnione dojrzałymi nasionami wprawione w ruch przypominają grzechotkę. Ich walory estetyczne są cenione we florystyce, są świetnym materiałem do suchych bukietów w sielskim klimacie.

Jak wygląda mak polny?

Mak polny wyrasta do 90 cm. Na długich, mocno owłosionych szypułkach rosną szarozielone liście. Na szczycie łodygi pojedynczo wyrastają kwiaty, których pąki także posiadają wyraźne włoski. Kwiat maku składa się z czterech delikatnych płatków o intensywnej, czerwonej barwie (w innych odmianach spotkamy jeszcze kolor biały, purpurowy, pomarańczowy). Z uwagi na cienką łodygę i duży kwiatostan o średnicy 5-10 cm ma tendencję do przewieszania. Wewnątrz maku znajdziemy charakterystyczną czarną plamkę u nasady każdego płatka, słupek otoczony jest licznymi, fioletowymi pręcikami. Po przekwitnięciu przeobraża się w makówkę - szarozieloną torebkę nasienną o długości 1-2 cm i kulistym kształcie, na szczycie posiada czubek przypominający gwiazdę. Wypełniona jest dojrzałymi nasionami, z których pozyskuje się olej makowy, który ma lecznicze właściwości. Niektóre substancje znajdujące się w maku polnym mogą być trujące.

Mak polny występowanie i uprawa

Mak polny pochodzi z Azji, jego bardzo małe wymagania co do wzrostu sprawiły, że z łatwością rozprzestrzeniła się w Europie i północnej Afryce. W Polsce zadomowił się tysiące lat temu, występuje pospolicie na łąkach, terenach ruderalnych i polach, gdzie wyrastając pośród zbóż traktowany jest jak chwast. Mimo, że mak polny występuje powszechnie i z łatwością się rozsiewa to możemy go spotkać także w uprawie i przydomowych ogródkach. Jest niewymagającą rośliną. Lubi nasłonecznione stanowisko, gleby przepuszczalne, dość suche o dużej zawartości azotu. Mak polny powinien być wysiany bezpośrednio do gruntu w marcu, okres kwitnienia przypada na maj - sierpień. Pamiętajmy, że nasiona maku mogą nie wzejść w pierwszym roku. Mają umiejętność przeżycia w ziemi przez dłuższy czas - nawet do 40 lat. Po pojawieniu się makówek można przystąpić do ścięcia ich, a następnie suszenia metodą zielarską ok. 14 dni.

Mak zastosowanie

Mak ze względu na odmianę znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach. Odmiana lekarska zwiera morfinę oraz inne alkaloidy, przez co wykazuje bardzo silne działanie przeciwbólowe i uspokajające, a także psychoaktywne. Uprawa maku lekarskiego w Polsce jest zabroniona. W przeciwieństwie do lekarskiego, mak polny nie działa jak narkotyk. Zawarte w nim alkaloidy mają bowiem inne właściwości. Olejek z nasion maku polnego jest źródłem wapnia, kwasu oleinowego, witaminy E, ma właściwości przeciwzapalne, nawilżające, antyoksydacyjne. Często możemy go spotkać w kosmetykach przeznaczonych do cery wrażliwej. Ziarna maku niebieskiego cenione są w kuchni - dodawane są do pieczywa, potraw mięsnych oraz ciast (nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez makowca ;)). Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nim w kuchni, ponieważ jest ciężkostrawny. 

Mak polny pełni też rolę rośliny ozdobnej w przydomowych ogródkach. Najczęściej znajdziemy go w gotowych mieszankach kwiatów polnych tzw. kwietnych łąkach. Najefektowniej wygląda na rabacie wysiany w małych grupach. Będzie piękną rośliną w ogrodach kolorowych wiejskich i angielskich. Mak polny przyciąga pszczoły i inne pożyteczne owady. Jest odporny na zanieczyszczenia, możemy być sadzony na miejskich rabatach

Mak to kwiat naszpikowany symboliką. Przede wszystkim utożsamiano go z bohaterstwem i śmiercią na polu walki. W Polsce symbolizują krew żołnierzy poległych pod Monte Casino, podobne nawiązania znajdziemy w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Mak powszechnie symbolizował wieczny sen, sferę między życiem, a śmiercią (nawiązanie do właściwości odurzających), a także piękno i płodność - mawiano niegdyś, że maki między zbożem zwiastują obfite plony. W Polsce traktujemy go jako kwiat narodowy, w polskiej kulturze i ludowych zwyczajach znajdziemy liczne nawiązania do czerwonych kwiatów.

Makówka w florystyce i rękodziele

Suszona makówka jest rewelacyjnym dodatkiem do suszonych bukietów do wazonu. Jej oryginalny kształt intryguje i dodaje sielskiego klimatu bukietom. Naturalna makówka świetnie komponuje się z suszonymi zbożami, gipsówką, limonium. Barwione makówki np. srebrne lub złote znajdują zastosowanie w stroikach świątecznych, a różową co raz częściej panny młode dodają do swoich bukietów. Poradzi sobie także jako samodzielna naturalne dekoracja we wnętrzach, wystarczy włożyć bukiet do szklanego, prostego wazonu. Główki makówki znajdziemy także w kompozycjach pod szkłem i obrazach 3D z suszonych kwiatów.

Dlaczego warto wybrać suszoną makówkę z Secca?

  • Najwyższa jakość - poszukujemy dla Was suszek od sprawdzonych dostawców, aby zapewnić najwyższą jakość produktów 
  • Uniwersalność - suszona makówka doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc wyjątkowe kompozycje dekoracyjne i sielski klimat
  • Naturalne piękno - oryginalny wygląd makówki wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku

Suszone makówki w Secca dostępne są w pęczkach po 10-12 główek o długości 50-60 cm. Makówki pochodzą z włoskiej uprawy. W stałej ofercie prócz naturalnego, zielono-beżowego koloru dostępnym mamy odcień różowy. Sezonowo pojawiają grzechotki również w innych odcieniach np. srebrnym i czarnym w okresie zimowym. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl