Kolor
Cena
-
od
do
Suszone kwiaty Pieprz
Pieprz to roślina kojarząca się głownie z kuchnią. Jej walory estetyczne pozostają natomiast niedocenione. Cienkie łodyżki zakończone dziesiątkami czerwonych kuleczek tworzą urokliwą ozdobę wnętrz o unikalnym zapachu i teksturze.
Suszony pieprz ozdobny czerwony - bukiet
Suszony pieprz czerwony w ozdobnej formie o długości 25 cm
Dostępność: Wyprzedany
Pieprz
Pieprz (Piper) jest byliną z rodziny pieprzowatych liczącą blisko 700 odmian. Wymaga specyficznych warunków uprawy jak bardzo wilgotne powietrz, wysoka temperatura, dlatego spotkamy go w klimacie równikowym i zwrotnikowym. Pieprz nie występuje w Europie. Od wieków jest cenioną rośliną ze względu właściwości lecznicze oraz przede wszystkim na swoje wartości smakowe - pieprz króluje w kuchni, ma ostry, intensywny aromat bez którego większość z nas nie wyobraża sobie potraw. Od niedawna doceniamy go również walory estetyczne przez co suszony pieprz ozdobny szturmem wdarł się do pracowni florystycznych i pracowni rękodzielniczych. Co raz częściej możemy spotkać pieprz w wiankach, suchych bukietach lub po prostu solo w szklanym wazonie, gdzie prezentuje się wprost zachwycająco.
Pieprz - wygląd i charakterystyka rośliny
Pieprz ma postać pnączy o zdrewniałej, dolnej części. Wyrasta nawet do 15m, posiada liczne korzenie powietrzne, które pomagają w zakorzenianiu się w gruncie. Owocuje od drugiego roku uprawy i przez kolejne 40 lat. Liście mają skórzany, ciemnozielony odcień i jajowaty kształt z ostrym zakończeniem. Małe, bezszypułkowe kwiaty, bez okwiatu zebrane są w kłosowate kwiatostany o długości 8-10cm. Kwiaty są drobne, o barwie seledynowobiałej. Pieprz jest pestkowcem zmieniającym swój kolor w trakcie wzrostu zaczynając od zieleni, przez czerwień, kończąc z czerni. Owoce mają kulistą postać, średnica ok. 0,5cm, zebrane w owocostany po 20-30szt. Pamiętaj, że pieprz zielony, biały, czarny nie są różnymi odmianami pieprzu - pochodzą z tej samej rośliny, różnią się sposobem przetworzenia jagody. Pieprz czerwony jest najbardziej dojrzałą formą rośliny, rzadko spotykaną w handlu, wykorzystywaną głownie we florystyce ze względu na walory estetyczne.
Pieprz występowanie i uprawa
Pieprz uprawiany jest głównie w krajach tropikalnych - Malezja, Brazylia, Indonezja, Sir Lanka Ojczyzną przyprawy są Indie, a aktualnie największym importerem Wietnam. Pieprz jest dość wymagającą roślinę w uprawie, potrzebuje specjalnych warunków takich jak wysoka temperatura, wysoka wilgotność powietrza, żyzna gleba, odpowiednie nasłonecznienie, dostęp do wody. Dodatkowo najlepiej uprawia się pieprz na wysokości poniżej 1500m n.p.m.. Ze względu na te specyfikacje pieprz nie rośnie naturalnie w Europie, ba nie występuje nawet w uprawach. Proces wzrostu rośliny jest dość długi i pracochłonny przez co nie opłaca się jego uprawa poza państwami ze strefy równikowej i zwrotnikowej.
Pieprz właściwości i metody wykorzystania
Pieprz jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych przypraw na świecie. Spotkać możemy go w kuchniach całego świata, gdzie swoim cierpkim i ostrym smakiem dodaje charakteru potrawom. Maleńkie ziarenka pieprzu skrywają w sobie wielką moc. Piperina (antyoksydant) zawarta w pieprzu posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zmniejsza odtwarzanie się komórek raka piersi i prostaty. Dodatkowo wzmaga wchłanianie innych cennych składników odżywczych jak kurkumina, beta-karoten. Pieprz świetnie podkręca metabolizm i sprzyja procesom trawiennym. W starożytnym Rzymie uważany był za środek przeciwbólowy oraz wspomagający odporność. Podobno sam Neron zajadał się kawałkami chleba z miodem i pieprzem, nazywanym też wówczas "czarnym złotem".
Z jakimi suszonymi roślinami komponować pieprz ozdobny?
Suszony pieprz ozdobny ze względu na swój naturalny kolor i kształt jest świetnym dodatkiem do suszonych bukietów. Floryści chętnie korzystają z niego szczególnie w okresie bożonarodzeniowym - świąteczne stroiki, wieńce, ozdoby świąteczne nabierają charakteru z drobnymi, czerwonymi kuleczkami. Suszone kwiaty pod kopułką to naturalna dekoracja, w które świetnie sprawdzą się małe owoce pieprzu, jako baza zamiast mchu stabilizowanego dla pozostałych roślin. Z czym łączyć suszony pieprz ozdobny? Świetnie wygląda w towarzystwie suszonych kwiatów w kolorze białym, czerwonym, czy ciemnozielonym. Konkretne gatunki, które polecamy to dmuszek jajowaty, suszona protea, suszony złociszek. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.
Dlaczego warto wybrać suszony pieprz ozdobny z Secca?
- Najwyższa jakość - poszukujemy dla Was suszek od sprawdzonych dostawców, aby zapewnić najwyższą jakość produktów
- Uniwersalność - suszony pieprz doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc wyjątkowe kompozycje dekoracyjne.
- Naturalne piękno - suszony pieprz jest doskonałym materiałem do tworzenia rękodzieła
W ofercie Secca znajdziecie suszony pieprz ozdobny naturalny i barwiony. Suszone bukiety mają ok. 30-40cm i wagę ok. 250g. Suszony pieprz jest w 100% naturalną rośliną, wielkość kłączy może różnić się, dlatego kierujemy się przede wszystkim waga bukietu, a nie ilością gałązek w pęczku. Zachęcamy do eksperymentowania i łączenia pieprzu z suszonymi kwiatami, aby urozmaicić kompozycje kompozycje egzotyczną nutą. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.