Filtry
Cena
  • od
    do

Amaranthus (Szarłat)


Stabilizowany szarłat (Amaranthus caudatusnazywany Amaranthusem to roślina jednoroczna, którą spotkać możemy w wielu odmianach. Jej charakterystyczne zwisające kwiaty (szarłat zwisły) to przepiękny dodatek do kompozycji w okresie jesienno-zimowym. Ceniony jest zarówno ze względu na walory estetyczne jak i lecznicze.

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus)

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) lub szarłat ogrodowy jest rośliną z rodziny szarłatowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie przed wiekami był jednym z kluczowych składników diety lokalnych mieszkańców, dzięki czemu nazywano go "Złoto Inków". Szarłat był uważany za roślinę świętą, dającą siłę wojownikom do walki z innymi plemionami. Dziś nie tylko na talerzach, co raz częściej amarantus znajdziemy w ogrodach i parkach w roli rośliny ozdobnej. Jego długie, zwisające, bordowe pędy są niebanalnym dodatkiem do kompozycji i ręcznie robionych ozdób. Stabilizowany szarłat zachowuje swój naturalny kolor, jest niezwykle trwały i latami może służyć jako naturalna dekoracja. Sprawdzi się w nowoczesnych bukietach z suszonych kwiatów.

Szarłat - jak wygląda?

Szarłat zwisły osiąga od 60cm do 100cm. Tworzy mocno rozgałęzione pędy, okryte szerokolancetowatymi liśćmi o intensywnej, zielonej barwie. Długie wiechy, które są głównym elementem dekoracyjnym rośliny pokryte są amarantowymi luz zielonymi drobnymi kwiatostanami, które są zbite w kłos. Ważne jest, aby przy sadzeniu roślin do gruntu zachować odpowiedni odstęp między sadzonkami, aby zapewnić im swobodny rozrost. Rozstaw powinien wynosić wynosi 30x45cm. Rośliny sadzi się pod koniec kwietnia. Od lipca do późnej jesieni szarłat zwisły zachwyca swoją barwą na rabatach lub w kwiatowych bukietach do wazonów.

Szarłat zwisły - występowanie i uprawa

Szarłat zwisły jest jedną z najstarszych i najszlachetniejszych roślin uprawianych na świecie. Szarłat naturalnie występuje w strefie międzyzwrotnikowej. Jest rośliną ciepłolubną, więc z łatwością zadomowił się w Afryce i Azji. W Polsce raczej nie spotkamy dziko występującego amarantusa, króluje za to w ogrodach i parkach jako przepiękna ozdoba. Amarantus lubi nasłonecznione stanowiska, najlepiej czuje się w glebach próchniczych, wapiennych, lekki. Ziemia powinna być lekko wilgotna, w trakcie suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Te dwa warunki sprawią, że szarłat wyda duże kwiatostany oraz będzie obficie kwitnąć do pierwszych przymrozków.

Właściwości amaranthusa

Szarłat zwisły jest niezwykle cenioną rośliną. W kuchni wykorzystujemy jego nasiona, z których wytwarzana jest bezglutenowa mąka, idealna dla osób, cierpiących na celiakie. Jest źródłem licznych witamin A, B, C, minerałów - żelaza, cynku, potasu, błonnika oraz białka. Jest świetnym partnerem w walce z efektem cieplarnianym, ponieważ pochłania dwa razy więcej dwutlenku węgla niż pozostałe rośliny. 

Z jakimi roślinami komponować szarłat?

Stabilizowany amarantus idealnie sprawdzi się w suszonych bukietach kwiatów. Jego intensywna barwa dobrze kontrastuje z pozostałymi suszkami. Świetnie wygląda w towarzystwie suszonej lunarii, stabilizowanej gipsówki, makówki. Z racji, że roślina ma długie wiechy w kompozycji do wazonu szarłat doskonale "łączy" bukiet z podłożem, na którym stoi. Z racji nietypowego wyglądu zachęcamy do eksperymentowania z dodatkami do amarantusa - suszone trawy, suszone zboża - sami się zdziwicie do ilu roślin pasuje ta piękna roślina. Jeśli stawiacie na prostotę wystarczy szarłat będzie wyglądać równie imponująco po prostu solo w dużym szklanym wazonie.

Dlaczego warto wybrać stabilizowany szarłat z Secca?

  • Najwyższa jakość - amaranthus pochodzi z zaprzyjaźnionego europejskiego ogrodnictwa specjalizującego się w roślinach suszonych i stabilizowanych, co zapewnia mu autentyczność i najwyższą jakość.
  • Uniwersalność - szarłat  doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - oryginalny wygląd wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku

Szarłat zwisły z naszym sklepie znajdziecie w pękach 150g o długości ma ok. 70cm. Warto zwrócić uwagę, że jest rośliną stabilizowaną ,a nie suszoną - proces stabilizacji pozwala zachować intensywna barwę rośliny i zmniejsza ryzyko kruszenia się kwiatów. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl