Filtry
Cena
  • od
    do

Suszone kwiaty Lunaria


Lunaria występująca w Polsce pod nazwą miesiącznica to roślina z rodziny kapustowatych. Pochodzi z południowej Europy, ale możemy ją spotkać również na innych obszarach starego kontynentu i nie tylko. Składa się z charakterystycznych drobnych, bladofioletowych kwiatów, które przeobrażają się w eleganckie owocniki.

Lunaria

Lunaria (Lunaria annua) znan pod nazwą miesięcznica pochodzi z rodziny kapustowatych. Lunaria pochodzi z obszarów Europy Południowej i Środkowej oraz Azji Mniejszej. Roślina ta jest naturalizowana w wielu regionach i spotykana jako dzika (także w Polsce) na obrzeżach lasów, łąk i w ogrodach. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rośliny jest jej dekoracyjna łodyga owocowa, która po wysuszeniu przypomina srebrzystą, półprzezroczystą monetę, stąd kolejna nazwa - judaszowe srebrniki. Obecnie uprawiana jest jako roślina ozdobna, którą wykorzystuje się w suchych bukietach.

Lunaria - wygląd i charakterystka rośliny

Lunaria wyrasta od 60 do 90 cm. Posiada sztywne długie rozgałęzione pędy, na których szczycie wyrastają pojedynczo kwiaty. Liście mają zielony kolor, ząbkowate brzegi i jajowaty kształt. Łodyga oraz liście lunarii są pokryte miękkimi, krótkimi włoskami. Kwiaty miesięcznicy są małe, różowe lub fioletowe, zebrane w gęste grona na końcach łodygi. Kwitnienie rozpoczyna od maja i trwa do końca lipca. Najbardziej charakterystyczną cechą lunarii jest jej owoc, zwany dyskiem lub łupiną. Po przekwitnięciu płatki kwiatów opadają, a na ich miejscu pojawiają się błoniaste łupiny nasienne. Łuszczyki są w zasadzie przezroczyste, co sprawia, że przypominają srebrną monetę.

Lunaria występowanie i uprawa

Miesięcznica pochodzi z terenów Europy południowo-wschodnie (Bałkany) i Azji Mniejszej. Poza tymi obszarami występuje jako efemerofit, czyli roślina, która została przypadkowo zawleczona na dany obszar i przejściowo występuje w jego florze. W Polsce spotkamy lunarię dziko rosnącą na terenach leśnych lub łąkach. Lunaria jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią i wymaga specyficznych warunków uprawy. Lubi stanowiska nasłonecznione lub w półcieniu. Gleba powinna być próchnicza, żyzna, bogata w składniki odżywcze, choć na gorszej klasie gleby też sobie poradzi dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu. Judaszowe srebrniki dobrze znoszą mrozy i nie tolerują suszy - podłoże powinno być stale wilgotne. Roślina powinna być posadzona od razu w docelowym miejscu w ogrodzie, ponieważ źle znosi przesadzenie. Jest odporna na szkodniki. W ogrodzie w roli rośliny ozdobnej przepięknie zdobi rabaty w towarzystwie naparstnicy i dalii. Będzie idealną byliną w ogrodach nowoczesnych.

Z jakimi suszonymi roślinami komponować lunarię?

Lunaria z uwagi na ozdobne, srebrzyste płatki pełni rolę rośliny ozdobnej w ogrodach i kompozycjach. Idealnie nadaje się do suszonych bukietów kwiatów. Miesięcznicę należy suszyć metodą zielarską. Po okresie ok. 14 dni będzie pięknym, mieniącym się dodatkiem do suszek. Najlepiej komponuje się z dmuszkiem jajowatym, kwiatami shola, suszonym len - inspiracje na suszone bukiety znajdziecie na naszym Instagramie secca_driedflowers. Jako samodzielna dekoracja również świetnie się sprawdzi. W prostym, szklanym wazonie będzie pięknie zdobić nowoczesne wnętrza.

Jak obrać lunarię?

Bielone owocniki lunarii możemy obrać, aby ukazała srebrzysty płatek. Jak to zrobić? Miesięcznica musi być dobrze wysuszona, delikatnie ściśnij owocnik (łuszczyki), a roślina sama się złuszczy uwalniając nasiona i odkrywając piękny, srebrzysty płatek. Filmik z instrukcją znajdziesz na naszym Instagramie secca_driedflowers. Zapraszamy!

Dlaczego warto wybrać suszoną lunarię z Secca?

  • Jakość - nasze suszona lunaria pochodzi ze sprawdzonej polskiej uprawy, co zapewnia jej autentyczność i najwyższą jakość.
  • Uniwersalność - lunaria doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
  • Naturalne piękno - srebrzyste płatki lunarii wprowadzą do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku oraz będą świetnym naturalnym materiałem do tworzenia rękodzieła jak wianki, stroiki

W ofercie Secca znajdziecie lunarię bieloną i naturalną. Pęczki mają ok. 100g i długość 60cm. Miesięcznica pochodzi z polskiej uprawy. Staramy się, aby jak najwięcej suszonych roślin pochodziło z Polskich ogrodnictw. Działamy lokalnie, wspieramy lokalnie! Lunaria jest dość delikatną roślina, może lekko się osypywać. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 

Wersje językowe
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl