Suszone kwiaty Kocanka


Kocanki, znane jako Helichrysum, to kwiaty o wyjątkowej urodzie i wytrzymałości. Suszone kwiaty występują w różnorodnych kolorach, od subtelnych pasteli po intensywne barwy, oferując nieskończone możliwości dekoracyjne. Jest to jedna z najpopularniejszych suszonych roślin w Polsce.

Kocanki ogrodowe (Nieśmiertelnik)

Kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum) nazywane także nieśmiertelnikiem lub suchołuską to rośliny z rodziny astrowatych. Ojczyną tej ciepłolubnej i odpornej na susze rośliny jest Australia. Małe wymagania w uprawie sprawiły, że kocanka z łatwością rozprzestrzeniła się na innych kontynentach. W Polsce możemy ją spotkać na przydomowych rabatach ogródkowych, gdzie traktowana jest jako roślina jednoroczna (w niektórych krajach jako bylina). Nie tylko w ogródku - suchołuskę często możemy spotkać w rękodzielnictwie czy letnich bukietach z suszonych kwiatów. W Polsce jedyną dziko rosnącym nieśmiertelnikiem jest kocanka piaskowa, która znajduje się pod ochroną.

Kocanka piaskowa

Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych, występująca naturalnie na piaszczystych terenach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, gdzie znajduje się pod ochroną. Wyróżnia się niewielkimi, intensywnie żółtymi kwiatami zebranymi w gęste koszyczki na szczytach srebrzystych, owłosionych łodyg. Kocanka piaskowa doskonale radzi sobie na ubogich, piaszczystych glebach, będąc rośliną światłolubną i odporną na trudne warunki klimatyczne, co sprawia, że dobrze sprawdza się w naturalnych ogrodach i nasadzeniach.

Wykorzystywana jest przede wszystkim we florystyce, szczególnie w kompozycjach z suszonych kwiatów, gdzie jej wytrzymałe, nieblaknące kwiaty stanowią trwały element dekoracyjny. Poza dekoracją, kocanka piaskowa ma zastosowanie w ziołolecznictwie – ceniona jest za swoje właściwości przeciwzapalne i wspomagające trawienie, co czyni ją rośliną o szerokim spektrum zastosowań.

Kocanki - wygląd i charakterystyka rośliny

Kocanka ogrodowa osiąga od 20cm do nawet 100cm. Nieśmiertelnik ma rozłożysty pokrój, wąskie, lancetowate, ciemnozielone liście. Na szczytach pędów pojawiają się kwiaty zebrane w koszyczki. Drobne, rurkowate kwiaty tworzą tarczę, która otacza suche, łuskowate, kolorowe listki okrywy. Kwiatostany osiągają nawet 8cm średnicy. Kocanka występuje w wielu odmianach, odcieniach, kształtach. Do najpopularniejszych kolorów należy: biały, żółty, różowy i pomarańczowy. Do znacznego zróżnicowania odmian kocanki ogrodowej przyczynili się Niemcy w XIX wieku.

Kocanka piaskowa to niewielka roślina osiągająca wysokość 10-30 cm, o delikatnej, wzniesionej łodydze, pokrytej srebrzystym meszkiem, który nadaje jej subtelny, matowy wygląd. Liście są małe, lancetowate, o charakterystycznym szarozielonym odcieniu, co tworzy ciekawy kontrast z jej kwiatami. Kwiatostany tej rośliny to drobne, złocisto-żółte koszyczki, które zebrane są w luźne baldachy na szczycie łodyg. Złote kwiaty, długo zachowujące intensywny kolor po zasuszeniu, nadają roślinie lekkość, a ich kulisty kształt dodaje uroku zarówno w naturze, jak i w suchych kompozycjach florystycznych.

Kocanki - występowanie i uprawa

Suchołuska naturalnie występuje na suchych, piaszczystych glebach Australii. Z racji bardzo małych wymagać roślina należy do prostych w uprawie. Jest niezwykle odporna na susze, przez co dobrze radzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach. W Polsce możemy spotkać kocankę w przydomowych ogródkach, gdzie pełni funkcje dekoracyjną. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby i pielęgnacji. Kocanka ogrodowa kwitnie od lipca do października. Jeśli chcemy pomóc kocance rozkrzewić się należy usunąć główny pąk. Roślina puści wówczas boczne pędy dają więcej kwiatów przy kolejnym kwitnieniu.

Kocanka piaskowa występuje głównie w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w niektórych rejonach Azji. Preferuje suche, piaszczyste tereny, jak wrzosowiska, suche łąki, wydmy i skraje lasów, gdzie gleba jest uboga w składniki odżywcze. W Polsce kocanka piaskowa jest rośliną chronioną, spotykaną głównie na piaszczystych stanowiskach nadmorskich i wschodnich częściach kraju. Roślina najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, a jej odporność na suszę sprawia, że świetnie sobie radzi w warunkach o ograniczonej wilgotności. Poza estetycznym zastosowaniem, kocanka piaskowa ma także właściwości lecznicze. W medycynie ludowej była stosowana jako roślina o działaniu przeciwzapalnym i wspomagającym pracę wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Z kwiatów kocanki przygotowywano napary, które miały łagodzić dolegliwości trawienne oraz działać wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych.

Jak suszyć kocankę ogrodową?

Jeśli chcemy suszyć kocankę bardzo ważne jest, aby ściąć ją na początku kwitnienia. Należy to zrobić w momencie, gdy dolne listki okrywy odejdą już od pąka kwietnego. Jeśli zetniemy kocanki zbyt późno mogą stracić swój walor dekoracyjny, ponieważ pod koniec kwitnienia wytwarzają nasiona, pojawiają się "oka" które sprawiają, że kwiat wygląda na przekwitłe, stare. Suchołuski suszymy klasyczną metodą zielarską, czyli wiążemy kwiaty w pęczki i zawieszamy kwiatostanem do dołu. Pamiętaj, aby chronić rośliny przed słońcem, czas suszenia to ok. 10 dni. Po tym czasie będzie idealnym materiałem do suszonych bukietów.

Kocanka ogrodowa - pomysły na wykorzystanie, od florystyki po rękodzieło

Z uwagi na swoją trwałość i walory dekoracyjne, suszona kocanka ogrodowa jest niezwykle cenionym surowcem w florystyce i rękodziele. Przepięknie prezentuje się w suchych bukietach, wiankach, stroikach i ozdobnych spinkach do włosów. Często możemy spotkać kocankę w wieńcach dożynkowych zaraz obok lnu i phalarisu. Suszona roślina jest bardzo uniwersalna i jako jedna z nielicznych pasuje praktycznie do każdego gatunku suszu. Lubimy ją zestawiać z suszonym zbożem, stabilizowaną gipsówką, czy broom bloom. Inna odmiana kocanki - piaskowa - znajduje zastosowanie w medycynie, szczególnie w przypadku dolegliwości żołądkowych.

Suszone główki kocanki ogrodowej

Suszone główki kocanki to niezwykle wszechstronny materiał do tworzenia różnorodnych dekoracji i rękodzieła. Ich struktura i trwałość sprawiają, że są idealnym wyborem do wianów dożynkowych, które pięknie prezentują się podczas tradycyjnych uroczystości. Dzięki swoim kolorom i teksturze, główki kocanki doskonale nadają się również do tworzenia ozdób z suszonych kwiatów do włosów, dodając naturalny i romantyczny akcent każdej stylizacji. Można je również wykorzystać w kompozycjach florystycznych, takich jak bukiety, stroiki czy obrazy z suszonych kwiatów. Główki kocanki świetnie sprawdzą się także w dekoracjach stołów, kartach okolicznościowych oraz innych projektach DIY, w których liczy się naturalne piękno i oryginalność.

Kocanka ogrodowa w Secca - suszone kwiaty z naszej uprawy

Secca to nie tylko sprzedaż roślin, jesteśmy producentami suszonych kwiatów, właścicielami ogrodnictwa, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Suszona kocanka to jedna z roślina, którą uprawiamy. Wszystkie bukiety suszonej kocanki są ręcznie przez nas zbierane i suszone. Część suchołuski wykorzystywana jest do bukietów suszonych kwiatów do wazonu, pozostałe proponujemy Wam w jednobarwnych ok.80g pękach. Dbamy, aby w ofercie Secca znajdowało się jak najwięcej suszonych roślin z polskich upraw. Działamy lokalnie, wspieramy lokalnie! Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 

Zdjęcia z naszej uprawy 2023 r.

 

 

do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl