Suszone kwiaty Kocanka


Kocanki, znane jako Helichrysum, to kwiaty o wyjątkowej urodzie i wytrzymałości. Suszone kwiaty występują w różnorodnych kolorach, od subtelnych pasteli po intensywne barwy, oferując nieskończone możliwości dekoracyjne. Jest to jedna z najpopularniejszych suszonych roślin w Polsce.

Kocanki ogrodowe (Nieśmiertelnik)

Kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum) nazywane także nieśmiertelnikiem lub suchołuską to rośliny z rodziny astrowatych. Ojczyną tej ciepłolubnej i odpornej na susze rośliny jest Australia. Małe wymagania w uprawie sprawiły, że kocanka z łatwością rozprzestrzeniła się na innych kontynentach. W Polsce możemy ją spotkać na przydomowych rabatach ogródkowych, gdzie traktowana jest jako roślina jednoroczna (w niektórych krajach jako bylina). Nie tylko w ogródku - suchołuskę często możemy spotkać w rękodzielnictwie czy letnich bukietach z suszonych kwiatów. W Polsce jedyną dziko rosnącym nieśmiertelnikiem jest kocanka piaskowa, która znajduje się pod ochroną.

Jak wygląda kocanka ogrodowa?

Kocanka ogrodowa osiąga od 20cm do nawet 100cm. Nieśmiertelnik ma rozłożysty pokrój, wąskie, lancetowate, ciemnozielone liście. Na szczytach pędów pojawiają się kwiaty zebrane w koszyczki. Drobne, rurkowate kwiaty tworzą tarczę, która otacza suche, łuskowate, kolorowe listki okrywy. Kwiatostany osiągają nawet 8cm średnicy. Kocanka występuje w wielu odmianach, odcieniach, kształtach. Do najpopularniejszych kolorów należy: biały, żółty, różowy i pomarańczowy. Do znacznego zróżnicowania odmian kocanki ogrodowej przyczynili się Niemcy w XIX wieku.

Kocanka - występowanie i uprawa

Suchołuska naturalnie występuje na suchych, piaszczystych glebach Australii. Z racji bardzo małych wymagać roślina należy do prostych w uprawie. Jest niezwykle odporna na susze, przez co dobrze radzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach. W Polsce możemy spotkać kocankę w przydomowych ogródkach, gdzie pełni funkcje dekoracyjną. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby i pielęgnacji. Kocanka ogrodowa kwitnie od lipca do października. Jeśli chcemy pomóc kocance rozkrzewić się należy usunąć główny pąk. Roślina puści wówczas boczne pędy dają więcej kwiatów przy kolejnym kwitnieniu.

Jak suszyć kocanki?

Jeśli chcemy suszyć kocankę bardzo ważne jest, aby ściąć ją na początku kwitnienia. Należy to zrobić w momencie, gdy dolne listki okrywy odejdą już od pąka kwietnego. Jeśli zetniemy kocanki zbyt późno mogą stracić swój walor dekoracyjny, ponieważ pod koniec kwitnienia wytwarzają nasiona, pojawiają się "oka" które sprawiają, że kwiat wygląda na przekwitłe, stare. Suchołuski suszymy klasyczną metodą zielarską, czyli wiążemy kwiaty w pęczki i zawieszamy kwiatostanem do dołu. Pamiętaj, aby chronić rośliny przed słońcem, czas suszenia to ok. 10 dni. Po tym czasie będzie idealnym materiałem do suszonych bukietów.

Kocanka ogrodowa - zastosowanie

Z uwagi na swoją trwałość i walory dekoracyjne, suszona kocanka ogrodowa jest niezwykle cenionym surowcem w florystyce i rękodziele. Przepięknie prezentuje się w suchych bukietach, wiankach, stroikach i ozdobnych spinkach do włosów. Często możemy spotkać kocankę w wieńcach dożynkowych zaraz obok lnu i phalarisu. Suszona roślina jest bardzo uniwersalna i jako jedna z nielicznych pasuje praktycznie do każdego gatunku suszu. Lubimy ją zestawiać z suszonym zbożem, stabilizowaną gipsówką, czy broom bloom. Inna odmiana kocanki - piaskowa - znajduje zastosowanie w medycynie, szczególnie w przypadku dolegliwości żołądkowych.

Kocanka ogrodowa w Secca - suszone kwiaty z naszej uprawy

Secca to nie tylko sprzedaż roślin, jesteśmy producentami suszonych kwiatów, właścicielami ogrodnictwa, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Suszona kocanka to jedna z roślina, którą uprawiamy. Wszystkie bukiety suszonej kocanki są ręcznie przez nas zbierane i suszone. Część suchołuski wykorzystywana jest do bukietów suszonych kwiatów do wazonu, pozostałe proponujemy Wam w jednobarwnych ok.80g pękach. Dbamy, aby w ofercie Secca znajdowało się jak najwięcej suszonych roślin z polskich upraw. Działamy lokalnie, wspieramy lokalnie! Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 

Zdjęcia z nasze uprawy

 

 

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl