Jak suszyć kwiaty? Poznaj różnorodne techniki
Jak suszyć kwiaty?

 

Jak suszyć kwiaty?

Chyba każdy podjął w swoim życiu próbę zasuszenia choć jednej rośliny. Niektórzy w dzieciństwie musieli tworzyć zielniki na lekcję biologii, inni próbowali zachować, znalezioną szczęśliwie, czterolistną koniczynkę, a jeszcze inni zamykali pomiędzy stronami książki kwiat wręczony przez swoją pierwszą miłość. Niestety takie próby często kończą się mizernymi efektami. Wtedy pojawia się pytanie: jak suszyć kwiaty, by wyglądały tak pięknie, jak te kupione w kwiaciarniach? Zdradzamy proste domowe sposoby na zachowanie pięknego wyglądu roślin. Dzięki nim stworzysz w swoim mieszkaniu niebanalne ozdoby i wprowadzisz odrobinę bajkowego klimatu.

Płaskie czy trójwymiarowe? Techniki suszenia roślin

Omawiając sposoby suszenia kwiatów, dla ułatwienia podzielmy je na dwa rodzaje. Jest to suszenie roślin na płasko i suszenie kwiatów metodami trójwymiarowymi. O tym, który z nich wybrać, decydować będzie późniejsze przeznaczenie, a także gatunek roślin, które planujemy zasuszyć. Na przykład próba zachowania kwiatów o bardzo delikatnych płatkach, takich jak bratki, niezapominajki czy dzwoneczki, daje piękne efekty tylko w przypadku metod na płasko. Natomiast kwiaty o mięsistych główkach lub twardych łodyżkach, jak między innymi róże, dużo lepiej prezentują się zazwyczaj w formie przestrzennej.

Suszenie roślin na płasko

Suszenie kwiatów po uprzednim ich spłaszczeniu to chyba najprostsza i najczęściej stosowana metoda ich konserwacji. Już jako dzieci stosowaliśmy ją, zakładając swoje pierwsze zielniki czy robiąc laurki dla bliskich. Często zdarza się jednak, że po przechowywaniu roślin w książce, okazuje się, że nie tylko kwiat zmienił kolor na brzydki brąz, ale podobną barwę zyskały również kartki, z którymi miała ona styczność. Aby uniknąć tego typu problemów, zawsze należy zastosować element pochłaniający wilgoć. Najprostszym z nich jest oczywiście ręcznik papierowy, ale sprawdzi się również chusteczka higieniczna, papier toaletowy lub matowy papier gazetowy. To z nimi suszony kwiat powinien mieć bezpośredni kontakt. Dodatkowo warto zadbać również o znalezienie możliwie jak najbardziej suchego miejsca w mieszkaniu.

Zasuszanie kwiatów w zeszytach i książkach

Jak suszyć rośliny przy pomocy zeszytu lub książki, wie chyba każdy. Polecamy zdecydowanie tę pierwszą opcję, ze względu na możliwe zniszczenie stron książki, nawet w przypadku zastosowania warstwy ręcznika papierowego lub innego pochłaniacza wilgoci. Należy pamiętać, że sam zeszyt lub niezbyt opasła pozycja literacka nie wystarczą, aby zapewnić odpowiedni docisk. Warto odkurzyć więc kilka tomów encyklopedii i ułożyć z nich stos, który obciąży wystarczająco zasuszane rośliny.

Suszenie kwiatów przy pomocy prasy

Oczywiście nie w każdym mieszkaniu znajdzie się miejsce na książkową wieżę, dlatego osoby ceniące wygodę, powinny zaopatrzyć się w specjalną prasę do suszenia roślin. W ofercie Secca znajdziecie praskę z tekturowymi przekładkami przy użyciu której z łatwością przygotujecie prasowane kwiaty do rękodzieła, na tort lub do zielnika.

 

Źródło: Secca

Suszenie roślin w mikrofalówce

Bardzo ciekawym i szybkim sposobem zasuszania kwiatów jest ich umieszczenie w mikrofalówce. W tym celu rośliny rozkładamy pomiędzy dwiema warstwami ręcznika papierowego i przyciskamy je ciężką, najlepiej szklaną misą o płaskim dnie. Całość należy umieścić w mikrofalówce i podgrzewać przez około pół minuty lub odrobinę dłużej w przypadku grubszych kwiatów.

Jak zasuszyć bukiet kwiatów? Trójwymiarowe metody suszenia roślin

Suszone kwiaty do wazonu stanowią piękną ozdobę mieszkania. W tym przypadku musimy nadać jednak roślinom formę przestrzenną. Jak to zrobić?

Suszenie bukietów w wazonie

Najprostszą metodą, która zapominalskim udaje się czasem nawet przypadkowo, jest pozwolenie, by kwiaty same wyschły w wazonie. W tym celu pozostawiamy bukiet w wazonie z bardzo niewielką ilością wody. Niestety metoda ta sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku gatunków o twardych, mocnych łodygach i lekkich kwiatach, takich jak na przykład hortensje bukietowe. Suszenie kwiatów róż tym sposobem zazwyczaj kończy się nieestetycznymi, zwisającymi główkami.

Stara, dobra metoda zielarska

Metoda zielarska polega na wieszaniu kwiatów do góry łodyżkami. W tym przypadku ważne jest, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego najczęściej warto usunąć wszelkie liście, które po zasuszeniu i tak nie wyglądałyby estetycznie. W ten sposób z powodzeniem uzyskać możemy przepiękne zasuszone róże, lawendę, krwawnik, trawy ozdobne i wiele innych gatunków.

Jak zasuszyć róże, czyli suszenie na kratce

Panie często zastanawiają się nad tym, jak zasuszyć bukiet róż otrzymany od ukochanego. Choć wymieniona wyżej metoda sprawdza się całkiem dobrze, najpiękniejszy efekt osiągnąć można, jeśli suszenie róż przeprowadzimy na kratce. Kratka taka może być powieszona lub oparta na głębokim pudełku. Łodyżkę kwiatu należy włożyć pomiędzy oczka, tak aby główka oparła się na drucikach.

Metody suszenia kwiatów przez zasypywanie

Odpowiedzią na pytanie, jak zasuszyć bukiet z róż lub innych kwiatów o obfitych płatkach, może być również tak zwana metoda zasypywania. Polega ona na umieszczeniu kwiatów w pojemniku wypełnionym odpowiednią substancją, która pomoże pozbawić je wilgoci, a następnie dokładnym ich obsypaniu. Do tego celu użyć można:

  • drobnej soli kuchennej,
  • boraksu wymieszanego z piaskiem,
  • żelu krzemionkowego,
  • kaszy manny.

Jak suszyć kwiaty przy użyciu gliceryny?

Aby poprawić trwałość bukietów, zasuszanie róż i roślin ozdobnych z owoców możemy wspomóc roztworem z gliceryny i ciepłej wody w proporcji 1:2. Przed suszeniem, łodygi wybranych kwiatów zanurzamy w nim na głębokość około 10 cm. Tkanki wypełnią się płynem po około 10 dniach, a następnie można wysuszyć je dowolną z powyższych metod. Gliceryna zapewni większą elastyczność, dzięki czemu suszone kwiaty będą mniej podatne na kruszenie się.

 

Źródło: Secca

Suszone kwiaty do wazonu - oferta sklepu Secca

Mamy nadzieję, że przedstawione sposoby suszenia kwiatów okażą się przydatne i pozwolą dłużej cieszyć się ulotnym pięknem wiosennych i letnich bukietów. Komponując naturalne dekoracje Twojego domu, koniecznie zajrzyj również do naszego sklepu, gdzie znajdziesz cudowne suszone trawy ozdobne lub przepiękne suszone kwiaty, w tym tak wyjątkowe okazy jak protea, gałązki pieprzu, bawełny czy liście różnych gatunków palm. W naszym sklepie Secca prezentujemy szeroki wybór suszonych kwiatów, które doskonale nadają się do wazonu. Oferujemy bogactwo różnorodnych gatunków i kolorów, pochodzących głównie ze sprawdzonych europejskich upraw. Kładziemy nacisk na lokalność produktów, dlatego dbamy, aby jak najwięcej suszek z oferty pochodziło z polskich ogrodnictw (m.in. naszego ;)) Od delikatnych prasowanych kwiatów do pełnych, kolorowych bukietów - nasza oferta spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zapraszamy do odkrywania piękna natury w naszym sklepie Secca! 

Suszone kwiaty dla firm

W sklepie Secca przygotowaliśmy specjalną ofertę dla firm, które poszukują wysokiej jakości suszonych kwiatów do swoich projektów i aranżacji. Nasza bogata selekcja suszonych kwiatów pochodzi z najwyższej jakości surowców, gwarantując trwałość i zachowanie naturalnego piękna nawet przez długi czas. Bez względu na to, czy potrzebujesz suszonych kwiatów do dekoracji biur, eventów firmowych, czy prezentów dla pracowników, w naszym sklepie znajdziesz idealne rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Więcej na temat oferty dla firm znajdziesz na Seccab2b.

do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl