Filtry
Cena
  • od
    do

Suszone kwiaty Krokosz


Krokosz barwierski znany jako carthamus to roślina ozdobna o efektownym wyglądzie dzięki intensywnie pomarańczowym kwiatom. Znana już w starożytnym Egipcie jest świetnym materiałem na suszone bukiety. Dodatkowo znajduje zastosowanie przemyśle tekstylnym i farmaceutycznym.

Krokosz barwierski

Krokosz barwierski (Cathamus tinctorius) znany jako kartamus lun sanflor pochodzi z Azji. Jest jedną z najstarszych roślin użytkowych. Od wieków jest znany i ceniony za swoje walory estetyczne (w grobowcu Tutenhamona znaleziono girlandy z krokosza) i właściwości lecznicze. Na pierwszy rzut oka przypomina oset, należy jednak do rodziny astrowatych. Krokosz jest byliną, jednak z uwagi na mroźne zimy w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu jednak przede wszystkim możemy go aktualnie spotkać jako roślinę ozdobną na rabatach ogrodowych lub w suszonych bukietach do wazonu.

Jak wygląda krokosz barwierski?

Krokosz jest jednoroczną byliną, osiągającą zazwyczaj wysokość od 30 do 150 cm. Jej wzniesione pędy tworzą gęste kępy, a liście są lancetowate, ząbkowane i rozmieszczone naprzemiennie na łodygach. Jednym z charakterystycznych elementów krokosza barwieńskiego są jaskrawoczerwone/pomarańczowe kwiaty, rozwijające się pojedynczo na końcach pędów, przypominają pędzelki. Kwiatostany składają się z zwartej grupy kłosów, które tworzą kłosopodobne główki kwiatowe. Kwiaty krokosza barwieńskiego są koronowate, a ich intensywny kolor przyciąga owady zapylające, takie jak pszczoły. Owoce krokosza barwieńskiego przypominają nasiona słonecznika i zawierają cenne nasiona bogate w olej saflorowy.

Krokosz barwierski występowanie i uprawa

Krokosz barwieński jest rośliną pierwotnie pochodzącą z obszarów Bliskiego Wschodu, dokładnie z Indii, jednak obecnie jest szeroko uprawiany na całym świecie. Uprawa krokosza barwieńskiego jest szczególnie powszechna w krajach o umiarkowanym i subtropikalnym klimacie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Chinach, Australii i Europie. Preferuje dobrze oświetlone stanowiska słoneczne i umiarkowanie wilgotne gleby. Choć jest stosunkowo odporny na suszę, regularne podlewanie może znacząco wpłynąć na uzyskanie obfitego plonu. Nasiona krokosza barwieńskiego zwykle są wysiewane wiosną, po ustąpieniu ryzyka przymrozków. Pod względem glebowym, krokosz barwieński jest dość elastyczny, ale najlepiej rośnie na żyznych glebach o dobrej strukturze i przepuszczalności. Pielęgnacja krokosza barwieńskiego jest stosunkowo łatwa, jednak warto regularnie podlewać rośliny w okresach suszy. Mimo że roślina jest ogólnie odporna na szkodniki, kwitnie od lipca do sierpnia.

Krokosz barwierski zastosowanie

Z nasion krokosza pozyskiwany jest cenny olej saflorowy. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy i kwas linolowy, znajduje swoje miejsce w kuchni jako zdrowy olej spożywczy, nadający się do różnych celów kulinarnej sztuki. Dodatkowo wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym dodając do produktów pielęgnacyjnych. W przemyśle tekstylnym z kwiatów krokosza barwieńskiego pozyskiwano niegdyś barwnik, który barwił tkaniny na intensywna czerwień. Choć obecnie stosowanie tego barwnika jest mniej powszechne, to wciąż odgrywa rolę w niektórych tradycyjnych technikach barwienia. Krokosz jest roślina miododajną. Kwiaty tej rośliny dostarczają nektaru, co sprawia, że jest atrakcyjna dla pszczół miodnych. Pszczoły zbierające nektar z krokosza mogą produkować miód o unikalnym smaku i aromacie.

Suszony kartamus we florystyce

Krokosz jest idealną rośliną na susze bukiety. Świetnie przechodzi proces suszenia, zachowując swój kolor. Będzie pięknym dodatkiem do kompozycji i bukietów w klimacie rustykalnym i naturalistycznym. Dodatkowo możemy skorzystać z niego tworząc wianki i wieńce dożynkowe. Same suszone kwiaty kartamusa w intensywnym pomarańczowym kolorze znajdą zastosowanie w kompozycjach pod kopułką lub obrazach 3D z suszonych kwiatów. Umieszczony w szklanym wazonie z setarią, makówką i zatwianem będzie trwała dekoracją wnętrz.

Suszony krokosz barwierski w Secca

W ofercie Secca znajdziecie suszony krokosz w bukietach 80g, z 8-10 kwiatami. Długość pęczka to 50-60cm. Kartamus pochodzi z polskiej uprawy, staramy się, aby jak najwięcej susze pochodziło od lokalnych dostawców. Działamy lokalnie, wspieramy lokalni! Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl