Filtry
Cena
  • od
    do

Lepidium (Pieprznica)


Suszone lepidium nazywane rzeżuchą ogrodową lub pieprznicą siewną to popularna roślina  zarówno w kuchni jak i florystyce.

Suszone lepidium (pieprznica siewna)

Lepidium (Lepidium sativum) to roślina pochodząca z rodziny kapustowatych do których należy blisko 150 gatunków. W Polsce potocznie nazywane jest rzeżuchą ogrodową lub rzeżuchą siewną. Określenie to stosowane jest do siewek pieprznicy siewnej, co ciekawe często stosowanych w kuchni jako dodatek do sałatek, sosów, serów. Pieprznica jest bogaty źródłem witamin C, D, kwasu foliowego.

Pieprznica - jak wygląd?

Suszone lepidium to roślin obok której nie sposób przejść obojętnie. Jej łodygi osiągają wysokość od 30-70-cm. jej górna część mocno się rozgałęzia i posiada charakterystyczny sinozielony nalot. Dolne liście są długoogonkowe, pierzaste o odcinkach nacinanych, środkowe są trójdzielne, a górne siedzące, niepodzielne, równowąskie. Kwiatostany w formie grona złożony z licznych białych lub jasnoróżowych kwiatów. Kwiaty są drobne, czterokrotne. Owocem jest okrągłojajowata, w górze oskrzydlona łuszczynka o długości 5–6 mm, zawierająca dwa gładkie nasiona.

Pieprznica - zastosowanie

Rzeżucha ogrodowa słynie głownie ze swoich walorów smakowych i zdrowotnych. Jej delikatnie pikantny posmak świetnie podkręca smak wielu dań, sałatek czy sosów. Dodatkowo jest to bogate źródło witamin - C, D, K i minerałów - wapń, magnez, jod . Najwięcej zawiera ich roślina we wczesnej fazie wzrostu i właśnie w takie formie jest najczęściej spożywana.

Suszone Lepidium - dekoracje i rękodzieło

Słysząc - rzeżucha - nasze pierwsze skojarzenie to Wielkanoc i słusznie, bo właśnie wtedy pieprznica dekoruje nasze odświętne stołu i koszyku ze święconką - dzieje się to na na wczesnym etapie wzrostu rośliny. Gdzie możemy zatem wykorzystać wyrośnięte i ususzone łodygi lepidium? Możliwości jest mnóstwo - bielone rośliny suszone są niezwykle cenione wśród florystów i rękodzielników - suche bukiety do wazonów, kompozycje okolicznościowe, wianki i stroiki bożonarodzeniowe - ze względu na trwałość i elastyczność rośliny bardzo łatwo się z nią pracuje co sprawia, że jest chętnie wybieranawśród suszonych kwiatów.

Lepidium w sklepie z suszonymi kwiatami Secca

W ofercie sklepu Secca znajdziecie pokaźne pęczki ok. 100g. suszonego lepidium. Roślina ma ok. 70cm i jest dostępna w 2 wersjach - bielonej i jasnofioletowe. Zapraszamy do zapoznania się z tą nietypową suszoną rośliną, która swoim wyglądem może świetnie wzbogacić kompozycje i rękodzieła. Warto wspomnieć, że suszone lepidium z naszej oferty pochodzi z polskiej uprawy.

 

 
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl