Suszone kwiaty Kraspedia


Kraspedia kulista to oryginalne kwiaty o intensywnej, żółtej barwie. Nawe po wysuszeniu roślina zachowuje żywy kolor. Zastosowanie znajduje głównie we florystyce. Jej popularność w Polsce rośnie z roku na rok. 

Kraspedia

Kraspedia (Craspedia globosa) jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych. Po raz pierwszy roślina została opisana przez brytyjskiego botanika George’a Benthama w 1867r. Dziko rosnącą kraspedię spotkamy w Australii i Nowej Zelandii. Gatunek rozprzestrzeniła się na inne kontynenty, szczególnie lubiany jest na południu Europy w rejonie Basenu Morza Śródziemnego. W Polsce roślina nadal nie należy do najpopularniejszych, coraz częściej występuje na rabatach w przydomowych ogródkach, lecz najczęściej możemy spotkać suszoną kraspedię , która wykorzystywana jest przez florystów i rękodzielników. Po wysuszeniu zachowuje swój intensywny żółty kolor, dlatego chętnie jest wybierana jako surowiec do prac.

Jak Kraspedia - wygląd i charakterystyka rośliny

Kraspedia osiąga 60-70cm. Wyrasta z gęstych kęp przypominających trawę składających się z równowąskich liści o ciemnozielonej barwie. Liście osiągają do 30cm długości i mają na sobie charakterystyczny, szary nalot przypominający puch, profesjonalnie nazywany kutnerem. Z jednej kępy wyrasta kilka do kilkunasty pędów. Na szczytach pojedynczych, nagich pędów wyrastają żółte, kuliste kwiatostany kraspedii. Kwiaty osiągają do 3cm średnicy i są niezwykle trwałe. Okres kwitnienia przypada od lipca do późnej jesieni. Kraspedia idealnie nadaje się do suchych bukietów, ponieważ nawet po wysuszeniu nie traci swojej intensywnej, żółtej barwy.

Kraspedia występowanie i uprawa

Ojczyzną kraspedii jest Australia, Nowa Zelandia i Tasmania. Jest to jedyny obszar na świecie, gdzie spotkamy naturalnie występującą kraspedię. Porasta tam suche tereny i dość dobrze znosi krótkotrwałe okresy bezdeszczowe. Roślina najlepiej czuje się na nasłonecznionym stanowisku, gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna. Jest odporna na szkodniki i choroby. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu, aby zapewnić roślinie prawidłowy wzrost.  Kraspedia nie jest odporna na mrozy. Jeśli chcemy ususzyć kraspedię najlepiej ściąć ją w fazie pełnego rozkwitu. W Polsce najczęściej spotkamy roślinę w przydomowych ogrodach lub w uprawach ogrodniczych z przeznaczeniem na żywe lub suszone bukiety. Secca jest producentem kraspedii, w naszej ofercie znajdziecie bukiety żółtych kulistych kwiatów z naszej uprawy.

Pomysły na wykorzystanie suszonej kraspedii - od florystyki po rękodzieło

Popularność kraspedii jako rośliny ozdobnej rośnie z roku na rok. Jej oryginalny wygląd świetnie sprawdza się na rabatach mieszanych. Możemy komponować ją w ogródku innymi roślinami jednorocznymi o kontrastującej barwie. Wysiana w dużej ilość tworzy a'la łąkę i przyciąga mnóstwo motyli. Najbardziej pasuje do ogrodów naturalistycznych, angielskich i wiejskich. Suszona kraspedia znajduje zastosowanie głównie we florystyce i rękodziele. Jej największą zaletą jest trwałość i intensywny kolor, nawet po wysuszeniu. Naturalną kraspedię często spotkamy w wiosennych i letnich bukietach oraz aranżacjach. Bielona kraspedia zastosowanie znajduje w zimowych stroikach oraz wiankach, ponieważ swoim wyglądem przypomina małe kuleczki śniegu. Roślina świetnie wygląda w towarzystwie innych suszonych kwiatów. Pięknie wygląda solo w wazonie (najlepiej szklanym) we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. 

Z jakimi suszonymi roślinami komponować kraspedię?

Kraspedia naturalna jest świetnym dodatkiem do bukietów w sielskim klimacie. Najczęściej suche bukiety z jej udziałem tworzymy dodając liście eukaliptusa, zielone suszone kwiaty, suszonym zatrwianem. Pamiętaj, że wymienione suszki są tylko sugestią, nie bój się eksperymentować i łączyć najróżniejszych gatunków suszonych i żywych roślin.

Suszona kraspedia z uprawy Secca

W ofercie Secca znajdziecie bukiety suszonej kraspedii o długości 50-60cm. Roślina jest dostępna w w naturalnym, żółtym kolorze oraz wersji bielonej i jasnoróżowej. Naturalna kraspedia pochodzi z naszej uprawy. Jest przez nas ręcznie sadzona, zbierana i suszona. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.

 

Zbiory kraspedii 2023

Wersje językowe
Waluty
do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl