Cena
-
od
do
Suszone kwiaty Gipsówka
Gipsówka znana także pod nazwą łyszczec jest wieloletnią rośliną o rozległych kobiercach. Jej liczne, drobne, białe kwiatostany sprawiają, że wygląda niezwykle delikatnie, przypominając białą chmurkę. Często spotkamy ją w przydomowych ogrodach w roli rośliny ozdobnej, bukiety świeżej, ciętej gipsówki od lat królują jako dekoracja przyjęć okolicznościowych. Stabilizowana gipsówka z uwagi na trwałość jest świetnym materiałem do tworzenia rękodzieła.
42,00 zł
Cena regularna:
64,00 zł
Gipsówka
Gipsówka (Gypsophila) znana pod nazwą łyszczec pochodzi z rodziny goździkowatych. Bylina pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji. W Polsce znajdziemy dziko rosnącą gipsówkę szczególnie na nizinach, jest częściowo objęta ochroną gatunkową. Zdecydowanie częściej spotkamy ją w przydomowych ogródkach lub w uprawach z przeznaczeniem na żywe lub suszone bukiety. Jej urocze, drobne kwiatostany są często wykorzystywane we florystyce przy różnego rodzaju aranżacjach. Jej objętościowy wygląd sprawia, że jest świetnym "wypełniaczem" rabat ogrodowych i kompozycji florystycznych. Do najpopularniejszych odmian w Polsce należy gipsówka wiechowata oraz gipsówka nadobna.
Gipsówka - wyglad i charakterystyka rośliny
Gipsówka wiechowaty (Gypsophila paniculata) lub łyszczec wiechowaty wyrasta do 120 cm wysokości i 100 cm szerokości. Jej mocno rozgałęzione pędy są dość cienkie, lecz sztywne. W niewielkiej liczbie rozmieszczone są na nich wąskie, lancetowate liście, ułożone naprzemiennie. Największą uwagę do rośliny przykuwają kwiatostany, a raczej ich liczba. Choć mają zaledwie do 0,5 cm średnicy ich mnogość na pędach sprawia, że byli przypomina uroczą, białą chmurkę. Okres kwitnienia przypada od lipca do wczesnej jesieni.
Gipsówka występowanie i uprawa
Gipsówka wiechowata pochodzi z południowo-wschodniej Europy oraz Azji. Dziko rosnącą możemy spotkać na terenie Kaukazu, Mongolii, Syberii i Chin (największy producent). Jako gatunek zawleczony o małych wymaganiach z łatwością rozprzestrzeniła się na całym świecie. W Polsce jej naturalnym siedliskiem jest Dolina Bugu, Nizina Podlaska. Gipsówka preferuje ciepłe, nasłonecznione stanowiska, glebę przepuszczalną, lekko, raczej suchą. Łyszczec wiechowaty należy do roślin mrozoodpornych choć w najzimniejszych regionach Polski zaleca się okrycie roślin na zimę. Należy unikać zastojów wodnych oraz nadmiernego nawożenia. Największą zaletą rośliny jest obfite i efektowne kwitnienie, które trwa przez całe lato. Na jednej gipsówce w ciągu sezonu potrafi pojawić się nawet 1000 kwiatostanów! Mało podatna na szkodniki jest idealną rośliną dla początkujących ogrodników. Po przekwitnięciu należy pamiętać o przycięciu gipsówki, jej zdolności regeneracyjne sprawią, że szybko odbije jeszcze bardziej rozgałęziona.
Jak wykorzystać gipsówkę? Poradnik florystyczny
Gipsówka jest niezwykle ceniona w florystyce. Jej objętość oraz kształt przypominający chmurkę sprawia, że chętnie wykorzystywana jest w bukietach jako wypełniacz. Latami królowała w jednym z najpopularniejszych florystycznym połączeń, czyli bukiecie z czerwonych róż i białej gipsówki. Aktualnie wersja ta została unowocześniona, korzysta się z większej liczby gatunków kwiatów przy kompozycjach, lecz gipsówka nadal jest w czołówce. Od wielu sezonów jest bardzo popularnym motywem przewodnim na ślubach. Panny Młode chętnie wybierają bukiet ślubny z gipsówki, wianki, dekoracje stołów, a drobne kwiatostany pozwalają z łatwością ozdobić także ślubną papeterie, czyli winietki i zaproszenia. Stabilizowaną gipsówkę spotkamy także w wiankach komunijnych, najczęściej w towarzystwie białej kocanki i hortensji. Malutkie kwiatostany łyszczyce będą także świetnym materiałem do tworzenia biżuterii z suszonych kwiatów np. zatopionej w żywicy.
Z jakimi suszonymi roślinami komponować gipsówkę?
Gipsówka nie wymaga wielu dodatków, w salonie będzie pięknie prezentować się solo w szklanym wazonie. Będzie świetnym uzupełnienie praktycznie dla każdych wnętrz od nowoczesnych po rustykalne. Jeśli chcemy dodać inne suszone kwiaty do stabilizowanej gipsówki polecamy suszoną ostróżkę, liście eukaliptusa, złociszka. Jeśli nie możesz się zdecydować możesz skorzystać z gotowych zestawów suszonych kwiatów do wazonu.
Różnica między gipsówka suszoną, a stabilizowaną
Gipsówkę możemy suszyć klasyczna metodą zielarską, czyli zawieszając ją kwiatostanem do dołu na ok. 10 dni w ciepłym, przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu W przypadku metody zielarskiej łodygi gipsówki pozostają sztywne, a kwiatostany zachowują biały kolor. Gipsówkę możemy także poddać procesowi stabilizacji - naturalne soki rośliny zastąpione są roztworem na bazie gliceryny, łodygi kwiatów umieszcza się w pojemniku z wcześniej przygotowanym roztworem na ok. 14 dni. Gipsówka stabilizowana zachowuje intensywny kolor. Należy jednak pamiętać, że pod wpływem procesu stabilizacji kwiatostany mogą stać się kremowe - jest to naturalne w tym przypadku. Dodatkowo jej łodygi stają się elastyczne, z łatwością możemy przygotować wianki, stroiki oraz inne ozdobny bez większego ryzyka o złamanie.
Dlaczego warto wybrać suszoną gipsówkę z Secca?
- Jakość - suszona gipsówka pochodzi ze sprawdzonych upraw, co zapewnia jej autentyczność i najwyższą jakość.
- Uniwersalność - gipsówka doskonale komponuje się z innymi suszonymi roślinami, tworząc niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne.
- Naturalne piękno - suszona gipsówka wprowadzi do każdego wnętrza odrobinę natury i uroku
W ofercie Secca znajdziecie bukiety 5 gałązek gipsówki suszonej o długości 60 cm i. Dostępna jest w naturalnym biało-kremowym kolorze. Jeśli posiadasz działalność pamiętaj, że możesz skorzystać z hurtowni suszonych kwiatów Secca B2B, gdzie znajdziesz specjalny cennik dla firm oraz system rabatowy.